Više od 90 posto glasača koji su izašli u nedjelju na referendum prihvatilo je promjenu imena u Republika Sjeverna Makedonija, pokazuju rezultati koje je u nedjelju navečer objavilo izborno povjerenstvo na temelju nešto manje od polovice prebrojenih listića
Nakon prebrojavanja 43,57 posto glasačkih lisitića, 'da' je dobilo 90,72 posto glasova, a 'ne' 6,26 posto.
Pitanje na referendumu glasilo je: 'Jeste li prihvaćanjem dogovora s Grčkom za članstvo u NATO-u i Europskoj uniji?'.
Međutim, po posljednjim brojkama o izlaznosti objavljenim u 18,30 sati, samo je 34 posto birača izašlo na referendum. Da bi bio pravovaljan, na njega mora izaći 50 posto.
Zaev ostaje pri imenu bez obzira na slab odaziv
'Referendum je bio demokratski', rekao je makedonski premijer i vođa SDSM-a Zoran Zaev na konferenciji za novinare nakon održavanja izbora. 'Ako većina građana kaže da je 'za', onda njihovu volju treba provesti u parlamentu', dodao je.
Predsjednik makedonskog Sobranja Talat Džaferi čestitao je građanima i institucijama na provođenju referenduma bez ijednog ozbiljnog incidenta i mirnom i demokratskom procesu glasanja.
Ovim su građani dokazali da pripadaju političkoj kulturi demokratski razvijenih država i da, što je najvažnije, pripadaju velikoj europskoj obitelji, rekao je Džaferi.
Makedonska prozapadna vlada pozvala je građane da podupru promjenu imena u Republika Sjeverna Makedonija, kako bi se riješio spor s Grčkom dug desetljećima oko imena, koji je blokirao makedonske napore za ulazak u EU i NATO.
Iako referendum nije pravno obvezujuć, dovoljan broj članova parlamenta rekao je da će se držati njegovog rezultata. Za promjenu imena je potrebna dvotrećinska većina u parlamentu.