Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević sazvao je konferenciju za medije na temu Gradske plinare Zagreb Opskrba (GPZO)
Poziv za presicu došao je nakon što je N1 objavio neslužbenu informaciju da je GPZO izgubio na natječaju za opskrbu 235.000 zagrebačkih kućanstava plinom od konkurentskog Međimurje plina.
Tomašević je rekao da se GPZO javio na natječaj na način da posluje s pozitivnom nulom, odnosno da se ne ostvaruje gubitak. Spomenuo je i prethodni ugovor koji je generirao velike gubitke, pa se to nije smjelo ponoviti. Rekao je da HERA na ovom natječaju nije tražila ni da ponuđači imaju garancije banke da će ih pratiti u projektu niti da tvrtka može osigurati plin, nego je bilo dovoljno da se obvežu da će te uvjete ispuniti naknadno, do 1. listopada.
'Doslovno ste mogli firmu osnovati prošle godine i javiti se na natječaj bez da ispunjavate ikakve uvjete. Pa kakav je to natječaj?', pitao je gradonačelnik.
'Do sada je Međimurje plin 29.000 kućanstava opskrbljivao, a sada će opskrbljivati deset puta više. To je, znači, isto tako moguće prema ovom Herinom natječaju', rekao je Tomašević. Rekao je da Međimurje plin neće više moći opskrbljivati svoje matično područje u Međimurju jer prema Herinom natječaju onaj tko dobije Zagreb neće moći opskrbljivati nijedno drugo područje.
>>> Više neće grijati Zagrepčane? Nakon 162 godine gradska plinara ostaje bez opskrbe
'Znači, Zagreb neće moći opskbrljivati svoje područje, a Međimurje plin neće moći opskrbljivati svoje područje', rekao je. Dodao je da zagrebačka plinara nije izgubila posao od neke privatne tvrtke, već da je Međimurje plin tvrtka u javnom vlasništvu, odnosno u vlasništvu više gradova i općina s područja Međimurja te da je grad Čakovec, koji je najveći suvlasnik tog poduzeća, bio protiv toga da se Međimurje plin širi na Zagreb.
Naveo je da dvije zagrebačke tvrtke, Gradska plinara i Gradska plinara opskrba, zajedno imaju oko 500 zaposlenih, a da Međimurje plin ima ukupno oko 70 zaposlenika te se pitao kako će ta tvrtka moći s toliko ljudi obavljati posao. Upitao se koji je poslovni interes tvrtke Međimurje plin i direktora Nenada Hranilovića, za kojeg je rekao da je predsjednik međimurskog ogranka HNS-a.
Rekao je da će Zagrepčanima i dalje plin distribuirati Gradska plinara Zagreb, koja je vlasnik cijele plinske infrastrukture, jer da GPZO nije vlasnik infrastrukture.
'Sve će ostati isto, Gradska plinara Zagreb će dovoditi plin, brojila će ostati ista, samo će se promijeniti tko izdaje fakturu, a to će biti Međimurje plin, ako se ne promijeni odluka', rekao je Tomašević.
'Očekujem od direktora GPZO-a da napravi analizu za mogućnost daljnjeg poslovanja. Mogućnost je opskrba oko 8.000 poslovnih korisnika i, naravno, opskrba građana do 1. listopada', rekao je i dodao da očekuje da se ponudi radnicima GPZO-a, ako će se njihov broj smanjivati, zaposlenje u drugim tvrtkama Zagrebačkog holdinga.
Ponovio je da mu nije jasno da je 'firma s 15-20 zaposlenih u opskrbi dobila posao deset puta veći nego što je dosad radila' te je ponovno upitao koji su motivi te javne tvrtke da se uopće javlja na natječaj u Zagrebu, a pogotovo znajući da više neće moći opskrbljivati svoje matično područje.
Rekao je da je prvi natječaj HERA poništila zbog zaštite sigurnosti opskrbe plinom, a da su sada donijeli drugačiju odluku te da se za sigurnost opskrbe Zagrepčana plinom sada treba pitati HERA-u.
'Očekujem od direktora GPZO-a i uprave Holdinga da se iskoriste svi mogući pravni instrumenti oko ovog natječaja', rekao je Tomašević.
'Neka direktor Međimurje plina odgovori koja mu je bila matematika i motiv za javljanje na natječaj', poručio je i dodao da se od mnogo privatnih tvrtki koje posluju u Hrvatskoj na natječaj za Zagreb nije javila nijedna, nego samo GPZO i javna tvrtka Međimurje plin.
'Da smo izgubili od jedne od tih velikih privatnih tvrtki, to bi bilo u redu, ali sad smo izgubili od tvrtke u javnom vlasništvu, čiji glavni suvlasnik nije dao podršku za javljanje na natječaj', ponovio je u zaključku Tomašević.