Rusija želi da NATO povuče svoje obećanje iz 2008. da će jednog dana Ukrajini dati članstvo u vojnom savezu predvođenom Sjedinjenim Državama te da Kijev pristane na neutralnost, rekla je glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova u utorak
Ukrajinsko članstvo u NATO-u je Rusiji neprihvatljivo, no ni jednostavno odbijanje ukrajinskog zahtjeva sada također nije dovoljno za Moskvu, kazala je.
"Valja istaknuti da odbijanje primitka Kijeva u NATO sada nije dovoljno", rekla je Zaharova u odgovoru na pitanje Reutersa. "Savez mora povući svoje obećanje iz 2008. u Bukureštu".
"Inače će ovaj problem nastaviti trovati atmosferu na europskom kontinentu", poručila je.
Zaharova je dodala da se Ukrajina mora vratiti položaju iz svoje deklaracije o suverenitetu u odnosu na Sovjetski Savez iz 1990., u kojem je Kijev rekao da će postati trajno neutralna zemlja, koja neće sudjelovati u vojnim blokovima niti će posjedovati nuklearno oružje.
"Ono što Ukrajina treba učiniti jest vratiti se korijenima svoje državnosti i slijediti tekst i duh (tih) dokumenata", kazala je Zaharova.
'Jamstvo sigurnosti'
"To bi bilo najbolje jamstvo njene sigurnosti", rekla je, dodajući da ni članstvo u NATO-u ni intervencija zapada "pod krinkom mirotvornog kontingenta" Ukrajini neće pružiti takvu sigurnost.
NATO je na samitu u Bukureštu u travnju 2008. objavio da će se i Ukrajina i Gruzija pridružiti savezu predvođenom SAD-om, no nije pružio vremenski okvir ni plan za postizanje tog cilja.
Deklaracija je predstavljala kompromis između SAD-a, koji je htio primiti obje zemlje, i Francuske i Njemačke, koje su se bojale da bi to razljutilo Rusiju.
Rusija opetovano navodi postsovjetsko proširenje NATO-a, a naročito ukrajinske ambicije za članstvom, kao razlog za rat u Ukrajini.
NATO to odbacuje i govori da je obrambeni savez koji je protekle tri godine pomagao Kijevu da se odupre ruskoj invaziji.
Ruski predsjednik Vladimir Putin kaže da je SAD od kraja hladnog rata arogantno ignorirao legitimnu zabrinutost Rusije zbog proširenja NATO-a, stvorenog 1949. kako bi pružio kolektivnu sigurnost za skupinu zapadnih zemalja od Sovjetskog Saveza.
Reuters je u studenom objavio da je Putin otvoren za razgovore o ukrajinskom mirovnom sporazumu s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, no da isključuje mogućnost bilo kakvih većih teritorijalnih ustupaka i ustraje u tome da Kijev mora odustati od svojih težnji za članstvom u NATO-u.