Šef Katedre za tračnička lebdeća i pružna vozila na zagrebačkom Fakultetu strojarstva i brodogradnje, Milan Kostelac, i Jovan Tepić, kolega iz Novog Sada, su prema riječima umirovljenog profesora Nenada Dujmovića objavili znanstveni rad temeljen na istraživanju modela igračaka vlakova, posve neprimjeren znanstvenoj struci, i za njega dobili bodove za napredovanje u znanstvenom svijetu
Prof. Dujmović dobio je rad prof. Kostelca i Tepića 2008. godine na recenziju. ‘Rad je bio o utjecaju mase i brzine lokomotive na vrijednosti otpora u zavojima. Otpor je pri projektiranju pružnih vozila ključan. U Europi postoje samo dva laboratorija u kojima se to radi i na to se troše milijarde eura. Zato sam s posebnim zanimanjem uzeo čitati rad. No ono što sam našao potpuno me obeznanilo: dečki su kupili igračke, vlakiće kakvim se igraju djeca, zaključili su da je taj vlakić 87 puta manji od stvarnog vlaka, igrali se na dječjoj pruzi, sve to fotografirali, dobivene vrijednosti pomnožili sa 87 i tako izračunali otpor! Mislio sam da se radi o vicu! Jer kad bi to bilo točno, dečki bi odmah trebali dobiti Nobelovu nagradu’, ispričao je prof. Dujmović za Jutarnji list
Znanstveni je rad trebao biti objavljen u časopisu Famena, jednom od dva hrvatska časopisa za područje strojarstva koji se nalaze u bazi Current Contents (CC) i koji donose bodove za napredovanje u znanstvenom smislu. No, profesor Dujmović je odmah reagirao i kontaktirao urednika Famene, Ivu Alfirevića, koji se složio s njim da ‘je to znanstveno smeće’, prenosi Jutarnji.
No, nakon par mjeseci rad je ipak objavljen, a u daljnjem istraživanju umirovljeni je profesor otkrio da je gotovo identični članak već objavljen u drugom časopisu s CC oznakom, Strojarstvu. Tu je, osim Tepića i Kostelca, potpisan bio i kolega Zvonko Herold. ‘Tako je on mogao dobiti bodove za napredovanje! Kriminal. Ustanovio sam također da je u Fameni ranije objavljen i članak Tepića i Kostelca, koji je bio prepisan iz Tepićeva doktorata! I opet te nesretne slikice s igračkom’, rekao je Dujmović.
Prema njegovom mišljenju, neke dijelove doktorata mogao bi pobiti malo bolji fizičar iz osmog razreda. Dujmović je obavijestio nadležne o propustu s člancima, no institucije su ga preusmjeravale s jedne na drugu, tvrdeći da nijedna nije odgovorna za rješavanje problema.
Etičko povjerenstvo Fakulteta strojarstva i brodogradnje cijeli je slučaj uputilo Etičkom savjetu Sveučilišta koje se još nije očitovalo, kaže dekan FSB-a Ivan Juraga. ‘Kolega Milan Kostelac normalno radi, on nije pod sankcijama. Nisam siguran ima li status docenta ili profesora, voditelj je Katedre za tračnička i lebdeća pružna vozila. Koliko sam upoznat sa slučajem, naše Etičko povjerenstvo je sve uputilo Senatu’, kaže dekan Juraga.