stručna analiza

Zašto je američka ratna taktika neuspješna protiv Rusa? 'Bore se zavezane ruke'

21.08.2023 u 18:37

Bionic
Reading

Ukrajinska vojska pod drilom NATO-a ne postiže željeni rezultat te se čini da se kijevske trupe vraćaju vlastitim strategijama kako bi probile ukopanu rusku obranu. Iako su Ukrajinci, sada već više od dva mjeseca u ljetnoj protuofenzivi, primijenili NATO-ov stil borbe i zapadnu vojnu opremu, čini se da obuka nije dovoljno uspješna. Zašto je tome tako, analizira tjednik Newsweek

'Ukrajinska vojska ostavila je po strani američke metode borbe i vratila se taktici koju najbolje poznaje', izvijestio je prošlog tjedna New York Times. Analitičari za Newsweek tumače u čemu je problem: da bi ukrajinske snage uspjele koristeći zapadne i NATO-ve taktike, potrebna im je zračna nadmoć — koju nemaju.

'Da bi zapadni pristup učinkovito funkcionirao, potrebni su vam svi elementi, a u tome su ključne zračne snage', napomenuo je umirovljeni pukovnik britanske vojske Hamish de Bretton-Gordon, prethodno zapovjednik britanske i NATO-ove kemijske, biološke, radiološke i nuklearne obrane.

Zapadne zemlje usmjerile su desetke milijardi dolara u Ukrajinu kao sigurnosnu pomoć, ali to nije uključivalo borbene zrakoplove poput F-16 ili standardnih jurišnih helikoptera. Samo nekoliko sati prije početka protuofenzive ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je za Wall Street Journal da ruska zračna nadmoć znači da će 'velik broj vojnika umrijeti' u nadolazećim mjesecima.

'Bez zapadnih zrakoplova, koji bi osporili kontrolu Rusije nad nebom, ukrajinske trupe bore se dok im je barem jedna ruka vezana na leđima', rekao je De Bretton-Gordon za Newsweek.

Taktika NATO-a, koja se uvelike oslanja na kontrolu neba, testirana je tek posljednjih godina, kažu stručnjaci. 'Nijedan živući član oružanih snaga NATO-a nije iskusio borbu ni približno onome što su iskusili Ukrajinci u proteklih 18 mjeseci', rekao je Davis Ellison, strateški analitičar iz Haškog centra za sigurnosne studije (HCSS), za Newsweek.

'NATO-ov način kopnenog ratovanja nikada nije bio ozbiljno testiran protiv velikog protivnika, unatoč desetljećima ulaganja i obuke', dodao je. U slučajevima Zaljevskog rata i Iraka 1991., 'američke i zapadne snage bile su u mogućnosti brzo uspostaviti golemu zračnu nadmoć', rekao je za Newsweek Paul van Hooft, analitičar iz HCSS-a.

  • +9
Oružje koje bi Ukrajina mogla dobiti uz F-16 Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Wikimedia Commons - Ratno zrakoplovstvo SAD-a

Nick Reynolds, znanstveni suradnik za kopneno ratovanje pri obrambenom think tanku U.K. Royal United Services Institute, ističe da postoji 'velik nedostatak iskustva' u ukrajinskim trupama, a oni koji stječu iskustvo često nisu dobili opsežnu taktičku obuku koja se prolazi na Zapadu. Ni Ellisona ne iznenađuje to što su Ukrajinci djelomično odustali od zapadnjačke obuke.

'Njihovo iskustvo i prilagodba uvjetima ratovanja nadmašuju zapadne mirnodopske koncepte... Ako išta, mi imamo puno više toga naučiti od Ukrajinaca nego što oni mogu naučiti od nas', ocijenio je Ellison.

  • +35
Rat u Ukrajini - ukrajinska vojska u rovovima Izvor: Profimedia / Autor: Diego Herrera Carcedo / AFP

Brigadni general Pat Ryder, glasnogovornik Pentagona, kazao je da Amerikanci obučavaju Ukrajince od 2014. godine.

'Rusija je imala vremena izgraditi obranu duž svojih okupiranih područja', kazao je Ryder, dodajući da će borba biti teška, ali je SAD uvjeren da Ukrajinci imaju na raspolaganju značajne borbene sposobnosti te će ih upotrijebiti u vrijeme i na mjestu koje sami odaberu.