Saborski zastupnici i ustavni suci također će ubuduće pravo na mirovinu ostvarivati kao i svi ostali smrtnici, naime, Vlada je s današnje sjednice Saboru po hitnom postupku poslala izmjene Zakona o pravima i dužnostima saborskih zastupnika
'Neki su naša predizborna obećanja shvatili ozbiljno, neki nisu. Proračunske uštede koje će iz ovoga poteza proisteći bit će male, ali radi se o dosta uglatom kamenčiću koji je s razlogom smetao mnogim građanima. Od nas se očekuje da građanima vratimo povjerenje u institucije, a jedna od njih je i mirovinski sustav. Ako tražimo od građana da vjeruju u održivost II. stupa, onda se i mi moramo toga držati i ubuduće ćemo svi štedjeti za svoje mirovine', istaknuo je posve promukloga glasa premijer Zoran Milanović govoreći o zakonskim izmjenama zbog kojih su se ovih dana pojedini zastupnici, čak i neki iz Kukuriku koalicije, požurili provjeriti i iskoristiti zakonske povlastice povlaštene mirovine te izazvali lavinu negativnih reakcija javnosti.
Ministar rada i mirovinskog osiguranja Mirando Mrsić objasnio je da je riječ o izmjenama prema kojima će i zastupnici, ustavni suci, članovi Vlade te glavni državni revizor pravo na mirovinu ostvarivati prema općem propisu o mirovinskom osiguranju, s time da se na njihove mirovine ne odnosi odredba Zakona o najvišoj mirovini, koja je bila viša od 17.000 kuna, odnosno dva puta viša od maksimalno dopuštene mirovine za sve ostale građane koja iznosi 8.872 kune.
Predsjednik države jedini je kojemu i dalje ostaje povlaštena mirovina, naime, prema Zakonu o pravima državnih dužnosnika on jedini i dalje ima pravo nakon prestanka obnašanja dužnosti na mirovinu u visini od 90 posto plaće predsjednika RH.
Vlada je također izmijenila Zakon o sprečavanju sukoba interesa tako što je ukinula postavljanje članova upravnih tijela i nadzornih odbora u trgovačkim društvima u kojima država i jedinice regionalne samouprave imaju dionice ili udjele u vlasništvu. 'Nije riječ o politizaciji iako će biti takvih prigovora', istaknuo je Milanović.
'Ovime Vlada, koja će moći predlagati ljude temeljem stručnosti i odgovornosti kandidata, preuzima odgovornost za kompetentne nadzornike koji će biti izvan politike, jer se dosad pokazalo da provođenje postupka javnog natječaja ne jamči sposobnost upravljanja tim tijelima.'
S obzirom na željno iščekivanje barem obrisa prvog proračuna koji, i to skoro, treba donijeti Vlada Zorana Milanovića, njezin prvi potpredsjednik Radimir Čačić kratko je, govoreći o uredbama oko javne nabave, kolegama u maniri šefa Vlade odrješito poručio: 'Sve uredbe ministarstava imaju biti na Vladi u sljedećih 15 dana jer se bez okvira ne može planirati proračun.'
'Osim toga, ništa drugo povijesno', kazao je Čačić da nema za reći, dok se Milanović složio s porukama oko uredbi, a prvi potpredsjednik Vlade potom je, govoreći o uredbama oko javnih nabava - njihovoj objavi, načinu izrade i postupanju s dokumentacijom za nadmetanje i ponudama te nadzoru nad provedbom Zakona o javnoj nabavi, koji će provoditi Ministarstvo gospodarstva - istaknuo 'nužnost transparentnosti javne nabave, koja je dosad bila izvor korupcije'.
'Nije normalno da državne tvrtke, među njima jedna od najvećih, ne žele sudjelovati, odnosno, odbijale su suradnju s razvojnim bankama jer su ove tražile transparentnost u javnim nabavama', kazao je Čačić.
Prosvjetna inspekcija samostalno
U nizu zakona koji je Vlada izmijenila na današnjoj sjednici je i onaj o Hanfi, tako da se, između ostalog, predlaže u toj agenciji ustrojiti upravno vijeće od pet članova, od kojih je jedan predsjednik i koje na Vladin prijedlog imenuje i razrješava Sabor, objasnio je ministar financija Slavko Linić, dodajući da će prema izmjenama Zakona o Državnoj agenciji za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka u upravnom tijelu te agencije sjediti prvi potpredsjednik Vlade kao šef uprave, ministar financija kao njegov zamjenik te kao članovi šefovi saborskih odbora za financije i državni proračun te gospodarstva.
Nadalje, zakonskim izmjenama Vlada je ustrojila prosvjetnu inspekciju kao samostalnu unutarnju ustrojstvenu jedinicu unutar Ministarstva znanosti i obrazovanja, a resorni će ministar moći dati suglasnost za imenovanja ravnatelja koja su u tijeku da ne bi došlo do sporova iz proceduralnih razloga. Također, Vlada nije zaboravila ni na Državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, no sredstva za njegovo osnivanje i početak rada bit će planirani u državnom proračunu za 2012. godinu.