zaštita prirode

Želite brati proljetnice? Oprez! Prijete vam paprene kazne

29.03.2025 u 22:08

Bionic
Reading

Zabranjeno i kažnjivo je bez dozvole brati te prodavati visibabe, ali i drugo proljetno cvijeće poput ljubice, pasjeg zuba ili drijemovca. Onima koji pak posegnu za strogo zaštićenim vrstama proljetnica, poput velecvjetnog kukurijeka, prijete i paprene novčane kazne

Ako se nekoga uhvati da bere strogo zaštićene i zavičajne divlje vrste kako bi ih prodavao bez dopuštenja Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, kazne su od 929 do gotovo 4000 eura. Inspektori stoga češljaju tržnice, a u prosjeku godišnje obave 130 nadzora i pokrenu u prosjeku pet prekršajnih postupaka.

'Proljetnice su trajnice, odnosno višegodišnje biljke koje zimu preživljavaju pod zemljom u obliku podzemnih organa - lukovice, gomolja ili podanka. Njihov nadzemni dio svake zime odumire, a u proljeće izrasta novi, stoga je važno uživati u njihovoj ljepoti i ne brati ih. Sakupljanje cijelih biljaka dovodi do njihovog trajnog uklanjanja sa staništa, čime se značajno utječe na veličinu njihovih prirodnih populacija', upozoravali su već i prijašnjih godina iz Javne ustanove Zeleni prsten.

Proljetnice su zaštićene Zakonom o zaštiti prirode, a strogo je zabranjeno brati, sakupljati, držati, prevoziti i prodavati velecvjetni kukurijek (Helleborus niger) te kockavicu (Fritillaria meleagris), dok se zavičajne divlje vrste, poput visibaba, drijemovca ili zvončića (Leucojum vernum), mirisne ljubice (Viola odorata), šumarice (Anemone ssp.), pasjeg zuba (Erythronium dens-canis), šafrana (Crocus spp.), jaglaca (Primula veris), može brati, ali samo uz posebne dozvole, upozoravaju iz Državnog inspektorata.

Zavod za zaštitu okoliša i prirode započeo je lani i akciju 'Jeste li ih vidjeli? - proljetnice'. Već u prvoj godini provedbe, tijekom samo dva mjeseca, dojavljene su 544 biljne svojte, a sudjelovalo je 136 sudionika. Proljetnice se mogu prijaviti putem aplikacije iNaturalist ili Bioportala, informacijskog sustava zaštite prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. Potrebno je navesti mjesto na kojem je proljetnica uočena, o kojem je cvijetu točno riječ, o kolikoj se površini radi te ih fotografirati.

'Sakupljanjem podataka o opažanjima proljetnica dobivene su korisne informacije o brojnim rijetkim i ugroženim vrstama, saznalo se više o rasprostranjenosti čestih vrsta koje cvjetaju u proljeće i otkrivene su nove lokacije opažanja visibabe i velike sase', objašnjavaju u Zavodu za zaštitu okoliša i prirode, pozivajući da se i ove godine prijave proljetnice.

Kakva je situacija u Njemačkoj

Iz Državnog inspektorata za Danas.hr su odgovorili da su do sada u ovoj godini proveli 48 inspekcijskih nadzora vezanih za sakupljanje i prodaju zavičajnih i zaštićenih biljnih vrsta, pri čemu je pokrenut jedan prekršajni postupak za prodaju strogo zaštićene vrste velecvjetni kukurijek.

Vjesnici proljeća već su godinama zaštićeni i u Njemačkoj, piše Fenix magazin, jer služe kao vrijedan izvor hrane za insekte. Visina kazne ovisi o saveznoj zemlji u kojoj se počini prekršaj, ali beračima visibaba, primjerice u Hamburgu, prijete novčane kazne i do 50.000 eura.

Europska komisija prije nekoliko godina pokrenula je Strategiju EU-a za bioraznolikost do 2030., a jedan od ciljeva je poboljšanje ekosustava.