Sva plovila na Sredozemnom moru moraju poštivati međunarodne zakone i prestati ometati operacije libijske obalne straže, poručili su u petak čelnici sedam južnih zemalja članica Europske unije
Unatoč oštrim kritikama humanitarnih organizacija, premijer Malte Joseph Muscat zahvalio je libijskoj obalnoj straži za njihovu ulogu u rješavanju problema migranata.
Muscat je rekao kako libijska obalna straža, koja vraća migrante natrag u Libiju nakon presretanja njihovih brodova, radi "dobar posao".
Čelnici sedam južnih zemalja EU-a - Francuske, Grčke, Italije, Portugala, Španjolske, Cipra i Malte - usvojili su u petak zajednički stav o ključnim problemima uoči sastanka Europskog vijeća idućeg tjedna.
Nisu se uspjele složiti oko pitanja migranata, posebno oko toga što Italija odbija već godinu dana humanitarne brodove u svojim lukama.
Šef talijanske vlade Giuseppe Conti ocijenio je frustrirajućim da se govori o solidarnosti koju se ne primjenjuje.
To pitanje dodatno je urgentno jer se mora naći rješenje za Sea Watch, nakon odluke u četvrtak da mu se onemogući pristajanje u Italiji.
Taj njemački humanitarni brod u srijedu je spasio 52 migranta i ima namjeru ići prema Lampedusi, nakon što je odbio vratiti migrante u Tripoli, što je od njega zatražila Italija.
Italija i Malta na prvim su linijama migracijskih ruta, dok je ostatak EU-a u nedoumici oko toga što učiniti s migrantima spašenima na moru.
Italija i Malta poduzele su snažne mjere za ograničavanje aktivnosti humanitarnih plovila na Sredozemnom moru uslijed optužbi da potiču migrante na riskantan put iz Afrike prema Europi.
Sprečavanje migranata da odu iz Libije i vraćanje natrag u tu zemlju kontroverzno je pitanje jer se u toj zemlji tada suočavaju s ozbiljnim kršenjem ljudskih prava, poručuju organizacije za ljudska prava.
Govoreći o sukobu u Libiji, Muscat je pozvao na daljnju suradnju s Ujedinjenim narodima te naglasio kako je stabilnost u Africi ključna za Sredozemlje.
"Porast nasilja u Libiji predstavlja prijetnju za stabilnost zemlje i regije, te doprinosi rastu terorističkih prijetnji", zaključeno je na summitu.
Na summitu Med7 čelnici su se složili oko klime te postigli konsenzus o Europi koja će do 2050. "biti neutralna po ispuštanju ugljikova dioksida".