Iranske vlasti u ponedjeljak su preusmjerile let za Dubai i tako spriječile ženu i kćer bivšeg kapetana nogometne reprezentacije Alija Daeija, koji je podupirao protuvladine prosvjede, da napuste zemlju, izvijestili su državni mediji
Vlasti su naredile da zrakoplov Mahan Aira sleti na iranski otok Kish u Perzijskom zaljevu, a u međuvremenu je Daeijevoj supruzi i zabranjeno putovanje u inozemstvo, priopćilo je iransko pravosuđe. 'Stvarno ne znam razlog za ovo. Jesu li htjeli uhititi terorista?' izjavio je Ali Daei za novinsku agenciju ISNA.
Daei je u karijeri između ostalih igrao i za minhenski Bayern i berlinsku Herthu, a nakon što je na društvenim mrežama izrazio podršku prosvjedima, vlasti su ovog mjeseca zatvorile zlatarnicu i restoran u njegovom vlasništvu.
Iran je zahvatio val prosvjeda koji su izbili nakon što je u rujnu 22-godišnja Mahsa Amini, koju je ćudoredna policija uhitila zbog nošenja 'neprimjerene odjeće', umrla u policijskom pritvoru. Iran je optužio zapadne zemlje, Izrael i Saudijsku Arabiju za poticanje nemira, a te tvrdnje popratio je i uhićenjima desetaka osoba s dvojnim državljanstvom, pa je tako i u nedjelju uhićeno sedam građana 'povezanih s Britanijom'.
Komentirajući najnovija uhićenja, glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Nasser Kanaani izjavio da je uloga Velike Britanije u nedavnim događajima u potpunosti destruktivna te da je i poticala nerede.
Skupina za ljudska prava HRANA objavila je da je tijekom prosvjeda uhićeno oko 18.500 građana, a vladini dužnosnici tvrde da je većina puštena. Osim uhićenja, vlasti su nametnule zabrane putovanja desecima umjetnika, odvjetnika, novinara i slavnih osoba zbog podrške prosvjedima.
HRANA je također objavila da je do 25. prosinca ubijeno 507 prosvjednika, među kojima 69 maloljetnika, kao i 66 pripadnika snaga sigurnosti.