Godišnje se u Europi baci oko 25 milijuna tona plastike i dobar dio toga završi i u moru
'Uvijek svježe', moto je prodavača ribe u zadarskoj ribarnici, ali i naziv eko kampanje splitske udruge Sunce koja je kroz jednodnevnu izložbu pokazala kako se u more baca 'more' plastike, donosi RTL.
Kako je riječ o umjetnom materijalu koji se nikada do kraja ne može razgraditi, mikročestice plastike onečistile su već sada 70 posto ribljeg fonda.
'Stiropora, plastičnih čepova kojih ima od hrane, od pića, medicinski čepovi, kozmetika, plastične čaše, jednokratni plastični pribor, štapići za uši, njih ima jako puno i općenito nekakav neidentificirani plastični otpad. Otpad iz mora 80 posto dolazi sa kopna tako da tek 20 posto je to nastalo na samom moru', kazala je Tihana Arapović, suradnica edukatorica udruge Sunce.
Na posljednjoj skupštini UN-a o okolišu poslano je alarmantno upozorenje - svjetska mora i oceani su u 'plastičnoj krizi'.
Godišnje se u Europi baci oko 25 milijuna tona plastike i dobar dio toga završi i u moru, stoga je alarmantan podatak da čak 7 od 10 riba u Jadranu u sebi ima tragove mikroplastike.