problem u jemenu

Žvaču ga svi jer pruža osjećaj sitosti, a koriste ga i djeca vojnici: Što je kat i kako djeluje

28.01.2024 u 07:20

Bionic
Reading

Pored sada već desetogodišnjega multilateralnog građanskog rata i posvemašnje gladi, jedan od glavnih problema u Jemenu predstavlja i pošast žvakanja kata (khat), biljke koja sadrži tvari s psihostimulacijskim djelovanjem, poput metamfetamina. Budući da je žvakanje kata duboko ukorijenjeno u jemenskom društvu, u njemu uživaju i hutisti koji posljednjih dana sve češće napadaju američke i britanske ratne brodove u Adenskom zaljevu i Crvenom moru. Donosimo više o toj biljci koja je dostupna apsolutno svima i zbog koje su svojevremeno propali oporbeni prosvjedi

Jemenski hutisti poručili su početkom ovog tjedna da ne namjeravaju proširiti napade na brodove oko Crvenog mora izvan svojih deklariranih ciljeva blokade Izraela te odmazde Sjedinjenim Američkim Državama i Ujedinjenom Kraljevstvu za zračne udare.

Glasnogovornik i glavni pregovarač hutista Muhamed Abdulsalam kazao je u nedavnom intervjuu za Reuters da ne planiraju akcije protiv svojih starih neprijatelja Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Ta skupina, koja uz podršku Irana kontrolira većinu naseljenih područja u Jemenu, napada brodove povezane s Izraelom u Crvenom moru od prošlog listopada. Prema hutistima, oni su pokrenuti iz solidarnosti s Palestincima koji su se našli na meti izraelske vojske nakon što je palestinski Hamas počinio smrtonosne napade na židovsku državu 7. listopada prošle godine.

'Ne želimo da se sukob proširi u regiji i to ne preferiramo. I dalje radimo na tome da ne dođe do eskalacije, ali odluka je na Amerikancima, sve dok oni nastavljaju s napadima', poručio je Abdulsalam. No u međuvremenu u Jemenu sve više eskalira upotreba kata, podjednako među hutistima i jemenskom djecom mlađom od 12 godina, ali i među djeci vojnicima kako bi ostali pripravni na bojnom polju.

Takozvani kat piknik negdje u Jemenu
  • Poslijepodnevno uživanju u katu
  • Sve više žena prodaje i uživa u katu
  • Lišće kata podsjeća na lovor
  • Stablo kata negdje u Jemenu
  • U katu uživaju i mladi i stari
Kat Izvor: Wikimedia Commons / Autor: Rod Waddington

Kat je spororastući grm koji obično doseže visinu od jednog do pet metara. Biljka obično raste u suhom području, na temperaturi od pet do 35 stupnjeva Celzijevih i ima zimzeleno lišće. Da dosegne svoju punu visinu, potrebno joj je sedam do osam godina, a osim pristupa suncu i vodu, zahtijeva malo održavanja.

Više troše na kat nego na hranu

Jemenci često crpe podzemnu vodu iz dubokih bunara pomoću dizelskih motora kako bi navodnjavali usjeve kata te se oni obilno zalijevaju mjesec dana prije berbe da bi listovi i stabljike postali mekani i vlažni. Kvalitetni kat može se brati četiri puta godišnje, što poljoprivrednicima i preprodavačima omogućuje cjelogodišnji izvor prihoda.

Stoljećima se uzgaja za upotrebu kao stimulans na Afričkom rogu i Arapskom poluotoku te je ondje žvakanje kata prethodilo upotrebi kave i koristi se u sličnom društvenom kontekstu. Njegovi svježi listovi i vrhovi se žvaču ili, rjeđe, suše i konzumiraju kao čaj za postizanje stanja euforije i stimulacije. Neki ga pak koriste sa žvakaćom gumom ili prženim kikirikijem da bi se lakše žvakao, a s vremenom se probio i na Zapad, premda je u većini država zabranjen.

Ta biljka, čiji listovi podsjećaju na lovor, dugo je bila pretežno muška navika u kombinaciji s razgovorom, pušenjem nargile i ispijanjem čaja. Prema najnovijim podacima, čak 90 posto odraslih Jemenaca i 25 posto Jemenki sprema listove kata u obraze i polako ih žvače tijekom dana, što dovodi do ovisnosti i čitavog niza drugih problema. Kako većina stanovništva živi ispod granice krajnjeg siromaštva, troše više na tu biljku nego na hranu.

Izvor: Društvene mreže / Autor: M AlSaadi

Jednodnevna zaliha stoji oko pet američkih dolara, što je jedan posto od prosječnog godišnjeg prihoda u Jemenu. To je dovoljno za sedmero ljudi, koliko u prosjeku broji tipična jemenska obitelj. Kako su zalihe hrane u Jemenu oskudne, a rast stanovništva nekontroliran, kat je kao nacionalna opsesija proizveo velik broj pothranjene djece jer suzbija apetit i daje lažan osjećaj sitosti.

Djeluje brže od amfetamina

Kat je toliko popularan u Jemenu da njegov uzgoj troši velik dio poljoprivrednih resursa. Procjenjuje se da 40 posto zaliha vode ide na navodnjavanje njegovih usjeva, s povećanjem proizvodnje za oko 15 do 20 posto svake godine. Za proizvodnju vrećice kata od pet dolara potrebno je oko 500 litara vode. Stoga je njena potrošnja ogromna, a razine podzemnih voda u slivu Sane sve su niže pa je predloženo da se gradsko stanovništvo preseli na obalu Crvenog mora.

Konzumacija kata izaziva euforiju i uzbuđenje te ljudi pod njegovim utjecajem postaju vrlo pričljivi, a ispitivanja su pokazala da uzrokuje povećanje motoričke aktivnosti, što se pokazalo posebno korisnim kod hutista, među kojima su nerijetko i djeca. Učinci kata javljaju se brže od učinaka tableta amfetamina, otprilike 15 minuta u usporedbi s 30 minuta kod amfetamina. Uz to, može potaknuti manično ponašanje i hiperaktivnost, slične učincima koje proizvodi amfetamin.

Liječnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) ističu da kat odmah nakon upotrebe dovodi do budnosti, uzbuđenja, povećane koncentracije, povišenog samopouzdanja, psihoze, poremećaja mišljenja te osjećaja oslobođenja od vremena i prostora, a dugoročno uzrokuje depresiju, halucinacije, psihoze i gubitak težine. Također može dovesti do povećanog rizika od srčanog udara, trajne obojenosti zuba zelenkastom nijansom, raka usne šupljine, zatvora i povišenog krvnog tlaka.

Prije 13 godina, u osvit rata u Jemenu, oporba je uspjela dozvati desetke tisuća prosvjednika na ulice Sane kako bi demonstrirali protiv predsjednika Alija Abdulaha Saleha, kojeg su četiri godine kasnije ubili hutisti, ali se većina nezadovoljnika u poslijepodnevnim satima razbježala da bi u miru uživali u katu. Danas najveći dio njegova uzgoja kontroliraju hutisti te ga distribuiraju zemljom pomoću mreže brzih pick-up kamioneta kako bi stigao na tržište prije nego što uvene. Biljka se doprema i na prve linije bojišnice te postaje nezaobilazan stimulans, sve više i među djecom vojnicima koji njome ublažavaju glad i dobivaju osjećaj samopouzdanja potreban za borbu.