Kad je riječ o potrošnji energije po proizvedenom vozilu, cilj je do 2025. postići smanjenje od 40 posto u odnosu na 2021.
Prvi rezultati inicijative za energetsku učinkovitost Renault Grupe, započete prije godinu dana, svakako su pozitivni: Grupa je već smanjila potrošnju energije u svojim pogonima u Francuskoj za gotovo 10 posto (od čega se 13 posto odnosi na smanjenje potrošnje plina), čime je odgovorila na potrebu za općenitim smanjenjem potrošnje energije u Francuskoj. Takvo smanjenje od 10 posto predstavlja otprilike godišnju potrošnju jedne tvornice.
Primjenom mjera i uspostavom posebne organizacijske jedinice, Renault Grupa nastoji smanjiti potrošnju energije u svojim pogonima u Francuskoj za 14 posto (od čega se 17 posto odnosi na plin) tijekom 2023. te za 40 posto tijekom 2025. u usporedbi s 2021.
Posebna radna skupina
Kako bi ubrzala tu hitnu transformaciju, Renault Grupa u srpnju je osnovala 'Radnu skupinu za energetsku krizu'. Jedan od prioriteta te posebne skupine jest smanjenje potrošnje po proizvedenom vozilu. Cilj je smanjiti potrošnju s 3,80 MWh po vozilu, koliko je iznosila u 2021., na 2,20 MWh u 2025. To bi odgovaralo smanjenju potrošnje energije po proizvedenom vozilu od 40 posto u manje od pet godina. Taj novi cilj učvrstit će vodeći položaj Grupe u pogledu energetske učinkovitosti i njezino mjesto među najboljima u automobilskoj industriji u cijelom svijetu.
Konkretne mjere u pogonima
Napori uloženi u razborito korištenje energije dio su plana energetske učinkovitosti i dekarbonizacije pokrenutog 2021. Ti napori uključuju pet glavnih koraka:
- smanjenje potrošnje energije izvan razdoblja proizvodnje: opća isključenja (grijanje, proizvodnja komprimiranog zraka, rasvjeta) i optimizirano upravljanje isključenjima tvornica i odlascima;
- tijekom razdoblja proizvodnje, optimizacija postavki grijanja proizvodnih radionica, logistike i tercijarnih područja;
- provedba dnevnog praćenja potrošnje po pogonu i brza reakcija u slučaju prekomjerne potrošnje;
- plan ulaganja u iznosu od 2,2 milijuna EUR tijekom 2022. namijenjen opremanju pogona u Francuskoj senzorima i povezanim brojilima, čime bi se upravljanje energijom učinilo još pouzdanijim, i uvođenje digitalnih „energetskih” blizanaca u okviru partnerstva s platformom Google Cloud;
- optimizacija otiska tercijarnih i industrijskih lokacija.
Tu svakako treba spomenuti i nekoliko projekata Grupe, kao što su: 'KAIROS' (digitalno upravljanje lakirnicama), 'Adjust’Air' (optimizacija ventilacijskih sustava) i 'SIEREN' (upravljanje potrošnjom električne energije), koji su odabrani u završnici hackathona održanog u studenome 2021. i čije je uvođenje u tijeku.
Osim djelovanja u području energetske učinkovitosti, Renault Grupa je započela s provedbom vrlo ambicioznog plana dekarbonizacije i postizanja energetske neovisnosti svoje industrije, s ciljem postizanja udjela obnovljivih izvora u kombinaciji izvora energije od 50 posto u Francuskoj do 2026., a zatim od 100 posto do 2030. Ambicija je Grupe postići ugljičnu neutralnost do 2025. kad je riječ o pogonu za proizvodnju električnih vozila ElectriCity, do 2030. kad je riječ o proizvodnim lokacijama u Europi, i do 2050. kad je riječ o industrijskim postrojenjima u ostatku svijeta.