Potrošačke cijene alkoholnih pića u zemljama Europske unije značajno se razlikuju, pokazuje analiza Eurostata. Tako su u nekim zapadnoeuropskim zemljama žestoka pića, vino i pivo i dvostruko skuplji nego u pojedinim državama nove Europe
Kada se usporede razine cijena u europskim zemljama s prosječnim indeksom razine cijena u EU27 (100), u 2019. godini alkoholna pića bila su uvjerljivo najskuplja u Finskoj, u kojoj su cijene čak 91 posto više od europskog prosjeka.
Cijene žestokih pića, vina i piva znatno su više od europskog prosjeka i u Irskoj (182) te Švedskoj, poznatoj po visokim porezima na alkoholna pića.
S druge strane, najniže cijene alkoholnih pića ima Rumunjska s indeksom 76, a osjetno jeftinija od europskog prosjeka je i Bugarska (indeks 80). Slijede Mađarska, Češka, Španjolska i Poljska. Iznenađujuće niske cijene ima Njemačka, u kojoj su alkoholna pića sedam posto jeftinija od prosjeka Europske unije.
Eurostat je uz podatke za članice EU-a objavio one o razini cijena alkoholnih pića u još nekim europskim državama koje nisu u EU. Ti podaci pokazuju da je daleko najskuplji alkohol u Islandu i Norveškoj, državama u kojima su cijene dva i pol puta iznad prosjeka EU27.
Hrvatska se nalazi malo iznad prosjeka EU27 s indeksom 106, a približno jednake cijene imaju Portugal i Cipar. Posljednjih godina cijene su kod nas rasle brže nego u drugim europskim zemljama pa smo se postupno penjali na cjenovnoj ljestvici. Trenutno se Hrvatska nalazi na 11. mjestu među 27 članica EU-a i u krugu je skupljih zemalja za ljubitelje alkohola.
Danas su alkoholna pića u Hrvatskoj skuplja nego u mnogim zemljama s višim standardom, poput Austrije, Nizozemske, Italije i Francuske. Na cijene alkoholnih pića u značajnoj mjeri utječu državni nameti. Ove godine hrvatska Vlada dodatno je opteretila proizvođače alkoholnih pića povećanjem trošarina. Od početka travnja trošarina na alkohol po hektolitru čistog alkohola povećana je za 700 kuna i sada iznosi 6000 kuna.
Zanimljivo je da su i bezalkoholna pića u Hrvatskoj skuplja nego u većini europskih zemalja. U odnosu na prosjek Europske unije, cijene su im više za 14 posto.
S druge strane, cijene hrane i duhana još uvijek su ispod europskog prosjeka. Prehrambeni artikli jeftiniji su 6,5 posto, a duhan čak 32 posto.
Inače, unutar Europske unije najskuplju hranu imaju Danci, 41 posto iznad prosjeka, a najjeftiniju Rumunji, 25 posto ispod prosjeka.