TPORTAL DOZNAJE

Banke odlučile prodati Spaladium, a sada traže od suda da se - ne prodaje

07.03.2025 u 14:43

Bionic
Reading

Splitska Spaladium arena, koja je u sklopu stečajnog postupka nad tvrtkom Sportski grad TPN stavljena na četvrtu javnu dražbu s početnom cijenom od samo jednog eura, po svemu sudeći zasad se ipak neće prodavati. Kako tportal doznaje, dvije banke - kao najveći vjerovnici koji su lani i pokrenuli postupak prodaje dvorane - sada od splitskog Trgovačkog suda traže da se on obustavi

Radi se o austrijskoj Unicredit Bank Austria i hrvatskoj Zagrebačkoj banci, a one su svojedobno financirale Konstruktor, Dalekovod i IGH prilikom gradnje dvorane, ali su po izbijanju krize 2009. godine odbile financirati izgradnju velikog kompleksa, što je de facto dovelo do propasti javno-privatnog partnerstva za projekt Spaladiuma.

Kasnije su svoja potraživanja, vrijedna više desetaka milijuna eura, banke pokušale svaliti na Split, no na više sudskih instanci to je odbijeno jer one nisu bile dijelom javno-privatnog partnerstva, već su svojim kreditima financirale tri spomenute građevinske tvrtke, stoga trebaju same snositi posljedice svojih poslovnih poteza.

Sama dvorana više godina bila je otvorena, službeno funkcionirajući u stečaju, no kada je Split pokrenuo postupak ovrhe zbog neplaćenih višemilijunskih komunalnih naknada, donesena je odluka o zatvaranju i pokretanju postupka prodaje objekta, a on je, s opremom i pravom građenja na obližnjem zemljištu na rok od još 13 godina, procijenjen na 59,85 milijuna eura.

Održane su tri dražbe, na kojima se početna cijena smanjivala za četvrtinu tog iznosa, no nitko se nije javio pa je sazvana i četvrta, na kojoj je cijena spuštena na simboličan jedan euro.

No, kako smo već pisali, Trgovački sud u Splitu ranije je upozorio banke kao razlučne vjerovnike da bi u slučaju preuzimanja dvorane bez plaćanja kupovnine, dakle prebijanjem svojih potraživanja, bile dužne platiti više od pet milijuna eura troškova stečajnog postupka, od čega većina zapravo odlazi Splitu na ime komunalne naknade.

Spaladium Arena postala je ruglo Splita
  • Spaladium Arena postala je ruglo Splita
  • Spaladium Arena postala je ruglo Splita
  • Spaladium Arena postala je ruglo Splita
  • Spaladium Arena postala je ruglo Splita
  • Spaladium Arena postala je ruglo Splita
    +27
Spaladium Arena postala je ruglo Splita Izvor: Pixsell / Autor: Ivo Čagalj

'Očit je, dakle, nesrazmjer između vrijednosti imovine stečajnog dužnika i iznosa za koji ona može biti prodana s jedne strane te iznosa za koji je izgledno da će imovina stečajnog dužnika biti prodana, u slučaju da se izvrši prodaja na četvrtoj dražbi, s druge strane. Iznos za koji je izgledno da bi se ostvario prodajom na četvrtoj dražbi neće biti dostatan ni za podmirenje troškova stečajnog postupka, kamoli za razmjerno namirenje stečajnih vjerovnika, a što je cilj i smisao svakog stečajnog postupka', piše u dopisu dviju banaka, koji tportal posjeduje.

Banke se žale na 'nesklonost potencijalnih kupaca da sudjeluju u dražbenom postupku' i za to krive upravo spomenutih pet milijuna eura, koliko bi bilo koji kupac, pa makar to bile i same banke, morao uplatiti Splitu na ime neplaćenih komunalnih naknada.

'Banke očito kalkuliraju. Propala su im nadanja da će se u trećem krugu pojaviti zainteresirani kupac, a sada žele spriječiti da dvorana u četvrtom krugu ode za simboličan iznos. Po svemu sudeći, radije će je držati zatvorenom još oko 13 godina, nakon čega ona mora pripasti Splitu', objasnio je za tportal sugovornik dobro upoznat sa situacijom.

Daljnji razvoj događaja u ovom slučaju bit će zanimljivo pratiti: za 4. travnja sazvana je skupština vjerovnika Sportskog grada TPN u stečaju, na kojoj banke imaju većinu glasova i izvjesno će donijeti odluku o obustavi prodaje Spaladium arene. Ipak, stečajna upraviteljica Natalija Mladineo jest osoba koja će na temelju odluke skupštine vjerovnika to formalno predložiti sudu, a sudac Velimir Vuković donijeti konačnu odluku o obustavi prodaje.

Teoretski, on se s time ne mora složiti.