reforma nakon reforme

Belgija paralizirana zbog mirovina: Bivša vlast im obećala bonuse, a nova rezove

14.01.2025 u 20:57

Bionic
Reading

Belgija je doživjela prometnu paralizu nakon što su sindikati izašli na ulice Bruxellesa, usprotivivši se najavama nove mirovinske reforme. Vlada koja još nije formirana, planira poduzeti nove izmjene u mirovinskom sustavu, iako je prethodna reforma stupila na snagu prije dva tjedna

Na ulicama Bruxellesa našlo se tako oko 30.000 djelatnika u zračnim lukama, željezničara te vozača u javnom prijevozu, a pridružili su im se i učitelji i zatvorski čuvari iz Flandrije. Zbog toga je bilo otkazano gotovo pola letova iz briselske zračne luke Zaventem, a vozila su samo tri brza vlaka. Škole u Flandriji nisu radile, a postojala je i opasnost da smeće u glavnom gradu Belgije i Europske unije ne bude prikupljeno.

Motiv prosvjeda je, piše Reuters, nova mirovinska reforma, oko koje se pet stranaka još uvijek neformirane vlade, nije dogovorilo. Sindikati strahuju da bi se time mogla dodatno narušiti njihova prava.

Jedna reforma je već usvojena

No, krenimo kronološkim redom. U travnju prošle godine bivša je belgijska vlada izglasala novu mirovinsku reformu koja je na snagu stupila prije dva tjedna, odnosno 1. siječnja. Njome je podignuta dob za odlazak u mirovinu na 66 godina, što će vrijediti do 2030. Nakon toga, dob za odlazak u mirovinu bit će 67 godina.

Onima koji ostanu u svijetu rada nakon te dobi, zajamčeni su bonusi u maksimalnom iznosu od 33.975 eura za najviše tri godine. Bonuse će dobiti i oni koji prikupe 43 godine staža, piše VRT.

S druge strane, postroženi su uvjeti za ostvarivanje prava na minimalnu mirovinu, koja je zbog inflacije porasla na više od 1600 eura. To se do 1. siječnja odnosilo na osobe koje su skupile 30 godina staža s punim radnim vremenom, što uključuje i razdoblja mirovanja zbog nezaposlenosti.

No, to je zamijenjeno obvezom ostvarivanja 5000 dana (20 godina, ako se gledaju samo radni dani) staža s punim radnim vremenom. Porodiljni dopust, slobodni dani zbog njege starijeg člana obitelji i slična razdoblja privremene nezaposlenosti također se uračunavaju u radni staž. Ova odredba vrijedi za sve koji su mlađi od 54 godine.

Smanjenje mirovina zbog uštede

Ipak, moguće su daljnje promjene u mirovinskom sustavu, od kojih brojni sindikati strahuju. Nisu zadovoljni najavljenom promjenom formule usklađivanja mirovina i drugim velikim zahvatima u mirovinskom sustavu.

'Mjere koje su na stolu predstavljaju napade bez presedana na sve zaposlene muškarce i žene. Zamrzavanje plaća, reforma usklađivanja mirovina, dulje radno vrijeme i nesigurniji ugovori, štednja, rezovi javnih usluga i ekoloških ulaganja... Ništa neće ostati Belgijcima, čak ni umirovljenicima', poručili su iz sindikata CSC za Brussels Times.

No, sve ovisi o tome hoće li nova belgijska vlada uopće biti formirana. Naime, nakon parlamentarnih izbora koji su održani još 9. lipnja, pet stranaka je dogovorilo načelnu koaliciju, ali još nije utvrdilo generalne stavove o važnim pitanjima. Kralj Filip je, uvidjevši da će pregovori o sastavljanju vlade potrajati, još ranije imenovao Barta De Wevera osobom zaduženom za sastavljanje vlade.

On ima rok do 31. siječnja da okonča pregovore koji su zapeli upravo na mirovinskoj reformi. Naime, vodstva pet stranaka dogovorila su se oko izmjena tržišta rada i porezne politike, ali ne i oko mirovinske reforme, s obzirom na to da postoji otpor dijela stranaka koji čine 'Arizona koaliciju' oko smanjivanja izdataka za mirovine, koji bi trebali biti samo dio paketa rezova teškog 23 milijarde eura, kojim se nastoji smanjiti vanjski dug Belgije, piše Brussels Times. Sindikati, pak, najavljuju prosvjede svakog 13. u mjesecu.