Istraživanje tržišta rada u Federaciji BiH je otkrilo kako bi zbog nedostatka radne snage starije od 50 godina zaposlilo čak 415 od ukupno 1608 poslodavaca. S druge strane, umirovljenici su također zainteresirani za rad u mirovini te ih je iz godine u godinu u susjednoj zemlji sve više
Rad uz mirovinu postaje sve češća opcija brojnim starijim građanima. U Hrvatskoj je, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje u studenom 2024. zabilježeno 36.331 osiguranika koji su odlučili nastaviti raditi i nakon navršenih 65 godina života te još 33.061 osoba koja je odlučila raditi uz mirovinu.
To čini svega nešto više od dva posto umirovljenika, ali i ukupnog broja zaposlenih u Hrvatskoj. Umirovljenički predstavnici ističu da u drugim europskim zemljama radi i do četvrtine umirovljeničke populacije, u Skandinaviji čak 40 posto.
Specifična zanimanja
No, sve je više umirovljenika koji rade i na ovim prostorima. Nije to samo primjetno u Hrvatskoj, već i u susjednoj Bosni i Hercegovini. Tako se u Republici Srpskoj broj umirovljenika koji istovremeno rade povećao s 33, koliko ih je bilo 2013. godine na 8053 krajem prošle godine. Od tog broja je čak 93,5 posto primatelja starosne mirovine, dok ostatak čine primatelji invalidske mirovine.
'Najčešće su to osobe sa specifičnim zanimanjima i odgovarajućim licencijama koje su kao takve potrebne poslodavcima čija se djelatnost ne može odvijati, a da nemaju zaposlenu osobu tog profila. To su: elektroinženjeri, strojarski inženjeri, građevinski inženjeri, kemijsko-tehnološki inženjeri, inženjeri drvoprerade, ali i liječnici vještaci pri sudovima, stomatolozi, pravnici. Ima i osoba sa srednjom stručnom spremom, npr. zaposlenih u različitim udrugama, također nekvalificiranih radnika na poslovima osiguranja ili čuvanja objekata. Najveći broj je u većim i razvijenijim ekonomskim i administrativnim središtima, ali ih ima i u manjim općinama', objasnili su za Večernji iz Zavoda za MIO Republike Srpske.
Za razliku od Hrvatske gdje je moguće raditi na pola radnog vremena uz primanje punog iznosa mirovine, a uskoro će biti moguće raditi i na puno radno vrijeme uz pola mirovine, u BiH osim ovih oblika rada, moguće je raditi na dva sata do prijave po osnovi naknade za privremene ili povremene poslove, naknade po ugovoru o djelu, autorskog ili drugog ugovora, članstva u tijelima upravljanja i drugim oblicima rada koji ne spadaju u oblike obveznog mirovinskog osiguranja.
Poslodavci u potrazi za umirovljenicima
U Federaciji BiH nema sistematičnih podataka o zaposlenima uz mirovinu. Posljednji podaci datiraju s 31. prosincem 2022. godine kad je zaposlenih starijih od 66 godina bilo 2991.
No, treba reći kako su u lipnju ove godine usvojene izmjene Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju kojima je onemogućen rad uz mirovinu. Ranije ova opcija nije bila dostupna ni primateljima obiteljske mirovine.
Ipak, iz razgovora s poslodavcima i umirovljenicima, jasno je da su stariji zaposlenici itekako traženi. To potvrđuju i rezultati iz Izvješća o istraživanju tržišta rada u FBiH 2023./24. Federalni zavod za zapošljavanje je ustanovio da bi zbog nedostatka radne snage, starije od 50 godina bilo spremno zaposliti 415 od ukupno 1608, odnosno četvrtina anketiranih poslodavaca.