martina dalić

CETA Hrvatskoj daje bolji okvir za suradnju s Kanadom

21.09.2017 u 17:41

Bionic
Reading

Stupanjem na snagu sporazuma CETA počinje novo poglavlje i u ekonomskim odnosima Hrvatske i Kanade, a Hrvatska dobija suvremeniji i kvalitetniji okvir za gospodarsku suradnju od dosadašnjeg, ocijenila je potpredsjednica vlade Martina Dalić na konferenciji za tisak održanoj u četvrtak povodom privremenog stupanja na snagu tog sporazuma

CETA,  Sveobuhvatni gospodarski i trgovinski sporazum između Europske unije i Kanade (CETA), otvara nove mogućnosti hrvatskim gospodarstvenicima u Kanadi ali je na njima da iskoriste njegove mogućnosti, istaknuto je na konferenciji održanoj u Kući Europe u Zagrebu na kojoj su sudjelovali i Branko Baričević, voditelj predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, veleposlanik Kanade u Hrvatskoj Daniel Maksymiuk, Joe Bašić, predsjednik Kanadsko-hrvatske poslovne mreže (CCBN) i Želimir Kramarić, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore.

CETA je privremeno stupila na snagu 21. rujna što znači da se primjenjuju svi trgovinski značajni elementi sporazuma, uključujući ukidanje carina za 98 posto proizvoda, pristup tržištu, mogućnost sudjelovanja u natječajima javne nabave i regulatorna suradnja.

Carinske stope ukidaju se za gotovo sve proizvode koje Hrvatska izvozi u Kanadu, a preostala dva posto odnosi se uglavnom na neke poljoprivredne proizvode poput mesa peradi i jaja.

Stupanjem na snagu sporazuma CETA "počinje novo poglavlje u ekonomskim odnosima ne samo Europske unije i Kanade nego i Hrvatske i Kanade. Upravo ovaj sporazum pokazuje jedan od načina na koji se manifestiraju koristi od našega članstva" u EU-u, ustvrdila je Dalić, ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta.

CETA za Hrvatsku "donosi jedan kvalitetniji i moderniji okvir za gospodarsku suradnju Hrvatske i Kanade nego što smo do sada imali kroz naš bilateralni sporazum", ocijenila je.

Brzina kojom je Hrvatska među prvim članicama prihvatila sporazum svjedoči o želji da se intenziviraju gospodarski odnosi s Kanadom koja je danas 49. međunarodni trgovinski partner Hrvatske što nije zadovoljavajuće s obzirom na potencijale te suradnje, rekla je Dalić i dodala da će koristi od sporazuma imati sadašnjih 136 izvoznika u Kanadu a primjena sporazuma omogućit će da se njihov broj poveća.

Martina Dalić posjetila Tehnološko inovacijski centar
  • Martina Dalić posjetila Tehnološko inovacijski centar
  • Martina Dalić posjetila Tehnološko inovacijski centar
  • Martina Dalić posjetila Tehnološko inovacijski centar
  • Martina Dalić posjetila Tehnološko inovacijski centar
  • Martina Dalić posjetila Tehnološko inovacijski centar
    +2
Martina Dalić posjetila Tehnološko inovacijski centar početkom ovog mjeseca Izvor: Pixsell / Autor: Vjeran Zganec-Rogulja

Branko Baričević istaknuo je i značaj političke dimenzije sporazuma rekavši kako Europska komisija očekuje da CETA bude model u kojem nije riječ "samo o klasičnoj trgovini, nego i o širenju i utjecaju vrijednosti  Europske unije".   

CETA je prvi sveobuhvatni sporazum ali ne i posljednji, rekao je Baričević, napomenuvši da je EU počela pregovore i s Novim Zelandom i Australijom.

Sporazum će ukidanjem carina i pojednostavljenjem procedura za poslovanje s Kanadom europskim poduzetnicima uštedjeti 590 milijuna eura, rekao je Baričević.

"Od danas je javna nabava u Kanadi i Europskoj uniji otvorena i hrvatske tvrtke se mogu u Kanadi natjecati za projekte vrijedne 110 milijardi dolara", rekao je veleposlanik Kanade u Hrvatskoj Daniel Maksymiuk.