Agrokorova potpredsjednica Ljerka Puljić, na sastanku predsjednika udruženja HGK-a s novom v. d. predsjednicom HGK-a, kazala je kako trenutačne afere ne bi trebale utjecati na ulogu Komore te da se nikakve promjene ne trebaju događati preko noći
Vršiteljica dužnosti predsjednice Hrvatske gospodarske komore Sabina Škrtić, u svrhu procesa reorganizacije, u utorak, 19. studenoga, u Komori se sastala sa šezdesetak predsjednika Udruženja i Zajednica pri HGK-u, izvijestili su iz Komore. 'Nitko ne misli da je Komora nepotrebna, no promjene su nužne u smislu ostvarivanja nekih drugih prihoda i maksimiziranja komorskih učinaka', izjavila je Škrtić. Napomenula je i kako HGK kreće u smjeru promjena koje nisu ugodne, ali donose nove prilike i mogućnosti, a ići će se i na smanjivanje budžeta.
Objasnila kako je njena funkcija v. d. predsjednice HGK-a privremeno rješenje te naglasila važnost svojih ciljeva; donošenje financijskog plana Komore za sljedeću godinu, priprema za održavanje izborne Skupštine i izbor novog predsjednika Komore te priprema formalne podloge za promjene u Komori.
Ljerka Puljić, predsjednica Udruženja trgovine HGK-a naglasila je kako HGK treba sačuvati kao instituciju te da trenutačne afere ne bi smjele utjecati na njezinu ulogu gospodarsko-interesnog udruženja. 'U procesu biranja novog vodstva treba isplanirati i novi plan i program rada Komore, ali ništa se ne smije raditi preko noći, ni rezanje članarina ni smanjivanje doprinosa, nego postupno kako bismo sačuvali, a ne uništili, instituciju koja nam je potrebna', rekla je Puljić. Donošenje strategija, izrada analiza i komunikacija svake vrste Komore s regulatorima; Vladom, predsjednikom RH, ministarstvima, njezine su nezamjenjive uloge koje u budućnosti moraju biti još jače i čvršće organizirane, poručila je Puljić te nadodala kako o ulozi HGK-a treba raspraviti hladne glave i ne izgubiti fokus na budućnost. Za kraj je naglasila kako komore mogu biti jako poticajne, pozitivne, u smislu da okrupne svoje članice zajedničkim interesima, da olakšaju proboj na strana tržišta i potaknu izvoz.
'Smatram da komorski doprinos ne treba umanjiti, budžet ne treba smanjivati, već ga reorganizirati. Moramo poticati marketinške aktivnosti na europskim i svjetskim tržištima, jer ćemo u protivnom sami sebi povući ručnu kočnicu', mišljenja je Boris Vukušić, predsjednik Udruženja male brodogradnje HGK-a koji je između ostalog dodao kako bi Komora trebala mijenjati način rada u smislu da investira u neke znanstvene institute kao što je to slučaj u Italiji.
Damir Pavuna, predsjednik Zajednice za prevoditeljstvo HGK-a, smatra kako Komora ima izuzetno kvalitetan kadar, no ima i referenata koji svoj posao ne obavljaju dovoljno dobro.
'Mi u Hrvatskoj imamo generalni problem, a to je da kada nešto ne funkcionira, okrenemo se protiv toga i onda to uništimo. Bez obzira na trenutačnu situaciju, treba prevladati zrno razuma i od nečega što je dobro, napraviti nešto još bolje', rekao je Nedjeljko Pinezić, predsjednik Zajednice obiteljskog smještaja i turizma HGK-a. 'Radim pro bono kao volonter na ovoj funkciji već godinama za boljitak sebe, svoje obitelji i svoje branše. Prošao sam kao poduzetnik i uspone i padove i protiv sam toga da se blati ova kuća jer blatite mene i sve nas. Dajmo priliku v. d. predsjednice HGK-a Sabini Škrtić da posloži sve kockice i da najbolji od nas izađe s najboljim programom te da napravimo nešto dobro za ovu zemlju, a ne za nas pojedinačno', zaključno je rekao Pinezić.
Miroslav Folnegović-Hulec, predsjednik Udruženja ugostiteljskih djelatnosti HGK-a smatra kako bi se više prostora trebalo dati edukaciji. Između ostalog smatra kako u Hrvatskoj sama država ne funkcionira pa se zato i događaju ovakve afere kao što je ova. Predložio je da se ubuduće razmotri program i financiranje sajmova u što bi ulazili i troškovi puta te da se financiranje Komore promijeni u smislu da Središnjica više ne financira županijske komore, već obratno. Nije mi jasno da se sve to moglo događati ne samo u Komori, već i drugim institucijama te tražim odgovornost upravnog i nadzornog odbora.
Zvonko Merkaš, predsjednik Udruženja trgovine motornim vozilima i dijelovima HGK-a, konstatirao je i da predsjednici Udruženja nisu bili članovi Skupštine HGK-a te istaknuo da se istovremeno o načinu izbora članova i samom konstituiranju Skupštine HGK-a nikada nije raspravljalo ni obavještavalo.
'Kupnja slika sigurno nije funkcija Komore. Novac potrošen na slike kao i onaj koji je ukraden jasno ukazuje na previsok iznos obvezne članarine. Sustav funkcioniranja Komore omogućio je krađu, jer nije bilo adekvatne kontrole. Gospodarski subjekti koji plaćaju moraju imati direktan nadzor nad trošenjem svog novca. HGK mora jasno definirati strategiju, viziju i ciljeve te kontinuirano pratiti i ocjenjivati ostvareno. Nakon toga moraju se provoditi korektivne aktivnosti, a one uključuju i smjenu neuspješnog rukovodstva', rekao je mr. sc. Dragan Sabljić, zamjenik predsjednika Udruženja za ispitivanja i certificiranja koji je zadovoljan radom stručnih službi Komore.
Dragica Kutnjak, zamjenica predsjednika Udruženja trgovine na veliko farmaceutskim proizvodima i ortopedskim pomagalima HGK-a, kazala je da je smeta to što je Porezna uprava nadležna za naplatu komorskih članarina i doprinosa. Smatra kako nije potrebno smanjenje proračuna HGK-a ako će se znati za što su sredstva namijenjena, a požalila se i kako Komora nažalost nije imala dovoljno učinkovitu komunikaciju s regulatorima. Zapitala se je li postojanje i HGK-a i HUP-a zapravo dvostruki predstavnik gospodarstva RH.
'Svaka katarza može popraviti neke stvari i nadam se da će i ova današnja rasprava to potaknuti', rekao je Tonči Peović, predsjednik Udruženja zračnog prometa koji je naveo tri strateške odrednice za koje smatra da su bitne za svaku Komoru, a to su: standardizacija u hrvatskom gospodarstvu, poslovna inteligencija i komunikacija s regulatorom odnosno s vlašću.