Pritisak potrošača, nove regulative i napredak informacijske tehnologije tjeraju proizvodne organizacije na digitalizaciju kako bi izbjegle zaostajanje za novom vrstom 'digitalnih predvodnika' na tržištu, pokazalo je izvješće PwC-a 'Definiranje nove DNK industrijskih digitalnih organizacija: plan predsjednika uprava' koje je obuhvatilo osam tvrtki
Izvješće, kako se navodi u priopćenju PwC Hrvatska, utvrđuje četiri značajne promjene koje bi, kako piše, predsjednici uprava morali implementirati kako bi maksimalizirali koristi digitalizacije.
Ističe se kako je potrebno pokrenuti organizacijske promjene koje se odnose na nove digitalne sposobnosti i digitalizirane procese – npr. dizajn i inženjering proizvoda i procesa, „end-to-end“ nabava, lanac nabave/distribucije i post prodaja – od vrha, budući da su oni posve novi i drugačiji.
Navodi se, također, kako je potrebno zaposliti više inženjera specijaliziranih za softver i internet stvari (IoT) te stručnjaka za podatke, uz usavršavanje šire radne snage u digitalnim vještinama. Istovremeno je nužno, ističe se nadalje u priopćenju, učiti od softverskih tvrtki koje imaju sposobnost rapidno razvijati upotrebne situacije i pretvarati ih u softverske proizvode te proširiti digitalizaciju izvan IT-a kako bi uključila značajne operativne tehnologije (OT) kao što su rješenja za praćenje pošiljaka i digitalno repliciranje.
'Utjecaj digitalizacije na proizvodnju ogroman je, ona će omogućiti stvaranje novih proizvoda, procesa i poslovnih modela te u konačnici oblikovati digitalne tvrtke. Predsjednici uprava moraju zgrabiti priliku i uhvatiti val kako bi izbjegli zaostajanje', rekao je o nalazu izvješća dr. Anil Khurana, PwC-ov globalni voditelj usluga sektorima industrije, proizvodnje i automobilske industrije.
Izvješće je izrađeno uz potporu Globalnog sastanka na vrhu za proizvodnju i industrijalizaciju (GMIS). PwC je partner znanja GMIS-a od njegova osnutka 2015. godine i zajednički su izradili nekoliko izvješća koja pokrivaju različite teme vezane za Četvrtu industrijsku revoluciju.
'Uzevši u obzir uključena kapitalna ulaganja, prihvaćanje široko rasprostranjene digitalne transformacije unutar neke organizacije zahtijeva detaljnu i pomno razrađenu analizu svakog poslovnog procesa prije nego li se krene u implementaciju. Ovo izvješće PwC-a nudi održiv plan koji predsjednici uprava proizvodnih i industrijskih tvrtki mogu usvojiti u svojim strategijama transformacije poslovanja kako bi maksimalizirali koristi od digitalizacije ovakvog opsega. GMIS predstavlja forum gdje industrijski lideri mogu komunicirati s vladama, tehnološkim stručnjacima i znanstvenicima kako bi savladali izazove i iskoristili prilike koje donosi digitalna tehnologija Četvrte industrijske revolucije', rekao je Badr Al-Olama, predsjednik organizacijskog odbora Globalnog sastanka na vrhu za proizvodnju i industrijalizaciju (GMIS).
Treće izdanje Globalnog sastanka na vrhu za proizvodnju i industrijalizaciju (#GMIS 2020) održat će se 20. i 21. travnja, u isto vrijeme kad i Hannover Messe, najveći svjetski sajam industrijske tehnologije u Njemačkoj, te će mu fokus biti „Glokalizacija: prema uključivim i održivim globalnim lancima vrijednosti“. Kao prva svjetska platforma koja spaja različite industrije, Globalni sastanak na vrhu proizvodnju i industrijalizaciju spaja proizvođače, vlade i nevladine organizacije, tehnološke stručnjake i ulagače koji imaju misiju upregnuti transformaciju proizvodnje Četvrte industrijske revolucije kako bi se omogućila regeneracija svjetskog gospodarstva. #GMIS2020 ima za cilj potaknuti diskusiju i dogovor o strateškom putu kako bi se doprinijelo promicanju održivog industrijskog razvoja kroz inovacije i usvajanje tehnologija Četvrte industrijske revolucije na svjetskoj razini.