Na azijskim se burzama u ponedjeljak ujutro trguje oprezno jer razvoj situacije u većini gospodarstava u svijetu ne podržava rizičnije investicije, dok je vrijednost dolara prema košarici valuta dosegnula novu najvišu razinu u 20 godina
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 6,30 sati u minusu 0,4 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,2 i 1,2 posto. U Australiji i Šangaju porasle su, pak, 0,1 posto.
Na azijskim burzama vlada oprez jer novi makroekonomski podaci ukazuju na daljnje usporavanje rasta kineskog gospodarstva, što bi moglo loše utjecati i na ostala gospodarstva u regiji.
Uz to, ulagače zabrinjava situacija u Europi, gdje bi energetska kriza mogla izazvati recesiju.
Njemačka je tijekom vikenda objavila planove o potrošnji 65 milijardi eura kako bi zaštitila građane i kompanije od rasta troškova, dok su Finska i Švedska ponudile financijska jamstva kako bi energetske kompanije održale otvorene.
Sve je to posljedica nedostatka energenata i snažnog rasta njihovih cijena zbog rata u Ukrajini.
Osim toga, zbog visoke inflacije, očekuje se daljnje agresivno povećanje kamata kako u SAD-u, tako i u Europi, što će dodatno usporiti rast gospodarstava.
Dolar najjači u 20 godina, cijene nafte porasle
A na valutnom je tržištu vrijednost dolara prema košarici valuta dodatno porasla, nakon rasta tri tjedna zaredom, pa je dosegnula novu najvišu razinu u 20 godina.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, dosegnuo je jutros 110,08 bodova, dok je u petak navečer iznosio 109,50 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao sa 140,12 na 140,20 jena, novu najvišu razinu u 24 godine.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 0,9903 dolara, blizu najniže razine u 20 godina.
Euro je pod pritiskom jer je ruski energetski div Gazprom u petak objavio da neće nastaviti isporuke prirodnog plina Njemačkoj putem Sjevernog toka 1 zbog curenja ulja.
A to bi moglo produbiti energetsku krizu u eurozoni i gurnuti gospodarstvo u recesiju. S druge strane, rekordno visoka inflacija u tom bloku pritišće Europsku središnju banku na agresivno zaoštravanje monetarne politike.
„Sve ukazuje na slabljenje eura. Puno je negativnih vijesti iz europskih gospodarstava, pa mislim da bi se ovoga tjedna moglo nastaviti klizanje eura”, kaže Carol Kong, strateginja u Commonwealth Bank of Australia.
Cijene su nafte, pak, porasle, nakon prošlotjednog pada. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je 1,75 dolara, na 94,75 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,65 dolara, na 88,50 dolara.
U fokusu trgovaca bit će u ponedjeljak sastanak članica OPEC-a i partnera. Očekuje se da će OPEC zadržati proizvodnju na dosadašnjim razinama, no moguće je i da će je malo smanjiti kako bi podržao cijene, kažu analitičari.