Hrvatska industrija odjeće i obuće potpuno je izmijenila izgled u posljednjih dvadesetak godina. Nekadašnji domaći industrijski giganti nestali su s poslovne scene, a danas njome dominiraju proizvodni pogodni velikih stranih kompanija
Proizvodni pogoni vodećih tekstilnih tvrtki najvećim su dijelom pozicionirani u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji. Uglavnom je riječ o tvornicama velikih stranih kompanija, onih koje su iskoristile komparativne prednosti sjeverne Hrvatske - povoljan geografski položaj i izvore kvalificirane radne snage.
Većinu proizvodnje te kompanije izvoze kroz distribucijske lance matičnih tvrtki. S druge strane, nekadašnji veliki domaći proizvođači nestali su s poslovne scene ili su, poput Varteksa, ispali s liste 10 najvećih.
U protekloj godini većina velikih tekstilaca bilježi snažan rast prihoda i ekspanziju dobiti. Kompanije s liste 10 najvećih ostvarile su 621 milijun eura prihoda, što je 19,6 posto više nego 2021., a dobit prije oporezivanja uzletjela je 260 posto, dosegnuvši 23,7 milijuna eura.
Na liderskoj poziciji nalazi se austrijska tvrtka Boxmark Leather sa sjedištem u varaždinskoj slobodnoj zoni Trnovec Bartolovečki, a već je niz godina vodeći hrvatski tekstilac i najveći izvoznik. U pogonima u Trnovcu i Zlatar Bistrici zapošljava 1495 radnika i proizvodi kožne navlake za sjedala u osobnim vozilima.
Unatoč gubicima i osjetnom padu prihoda posljednjih godina te zatvaranju pogona u Slavonskom Brodu, Boxmark je zadržao lidersku poziciju s ukupnim prihodom od 117,8 milijuna eura, a lani je prvi put u posljednjih pet godina zabilježio pozitivan rezultat u visini od 868.000 eura.
Drugoplasirana kompanija Ytres dio je talijanske Calzedonije i najveći proizvođač ženskih čarapa u Hrvatskoj. Nakon ozbiljnog zastoja u razdoblju pandemije, tvrtka smještena u poduzetničkoj zoni Kneginec blizu Varaždina lani je ubilježila oporavak proizvodnje i snažan uzlet dobiti. Među 10 najvećih nalaze se još dvije kompanije u sastavu Calzedonije.
Na četvrtoj poziciji je čakovečka Tubla s prihodom od 70 milijuna eura. Tvrtka također primarno proizvodi ženske čarape, a raspolaže i svojim prodavaonicama u više hrvatskih gradova. Peto mjesto drži Intinova s prihodom od 53,4 milijuna eura. Tvrtka smještena u Petrijancu nadomak Varaždina proizvodi visokokvalitetne pletenine od kašmira i drugih kvalitetnih pređa. U Intinovoj je zaposleno tristotinjak ljudi, a osim njih, u proizvodnju je uključeno šest kooperanta.
Wollsdorf Components na trećoj je poziciji s prihodima od 71,5 milijuna eura. Riječ je o jednoj od četiri tvornice u vlasništvu globalne austrijske kompanije specijalizirane za proizvodnju kožnih proizvoda za automobilsku industriju, namještaj i zrakoplovnu industriju. Kompanija je lani pretrpjela pad prihoda od 11,8 posto, ali joj je u isto vrijeme dobit prije oporezivanja skočila čak 281 posto. Tvrtka smještena u poduzetničkoj zoni Jalžabet ističe se po najvišoj prosječnoj plaći među top 10 tekstilaca, a ona je lani dosegnula 1342 eura. Inače, tekstilna industrija je grana s najnižim plaćama u proizvođačkoj industriji. Radnici zaposleni u 10 najvećih u prosjeku su zarađivali 874 eura neto, a uz Wolsdorf, po plaćama su odskakali Kelteks (1105 eura), Tubla (945 eura) i Boxmark Leather (925 eura).
Donji dio ljestvice čine kompanije s prihodima ispod 50 milijuna eura. Na šestom mjestu je Aquafilcro, podružnica istoimene multinacionalne kompanije, specijalizirana za proizvodnju obavijene i teksturirane pređe. Tvrtka sa sjedištem u Oroslavju lani je zabilježila rast prihoda za 33 posto, na 49,3 milijuna eura, i dobiti za 200 posto, na 3,4 milijuna eura. Kompanija se ističe najnižom prosječnom plaćom od 626 eura.
Haix obuća, sastavnica istoimene njemačke kompanije specijalizirane za proizvodnju zaštitne obuće, drži sedmu poziciju s prihodom od 40,9 milijuna eura. Tvrtka s pogonima u Maloj Subotici bilježi pozitivne trendove s rastom prihoda za 20 posto i dobiti od 24,5 posto.
Osmoplasirana tvrtka Olimpias tekstil posluje kao dio svjetske tekstilne grupacije, talijanskog Benettona, a u svojim pogonima u Osijeku posluje od 2000. godine. Jedini je gubitaš među 10 najvećih s prošlogodišnjim minusom od 721.000 eura.
Karlovački Kelteks na devetom mjestu najuspješnija je kompanija među 10 najvećih. Proizvođač inovativnog tehničkog tekstila, izrađenog od staklenih, ugljičnih ili bazaltnih vlakana te s primjenom u zrakoplovstvu, automobilskoj industriji i sportu, dio je istoimene njemačke grupacije. S prihodima od 36,3 milijuna eura i dobiti prije oporezivanja od 6,7 milijuna eura bilježi uvjerljivo najvišu profitnu stopu (15,2 posto).
Na začelju je tvrtka Ivančica iz Ivaneca, vodeći proizvođač dječje obuće u Hrvatskoj s brendom Froddo. Jedina tvrtka u domaćem vlasništvu u 10 najvećih bilježi rast prihoda od 23 posto, na 28,8 milijuna eura. Unatoč snažnom rastu prihoda, dobit je smanjena za 8,5 posto. Među top 10, Ivančica se nalazi u društvu kompanija s plaćama osjetno nižim od prosjeka.