Domaća mlinsko-pekarska industrija prolazi kroz značajne promjene. Zagrebački Mlinar, donedavno vodeći igrač u pekarskoj industriji, promijenio je vlasnika, a dodatno preslagivanje na vrhu okončano je ovih dana stvaranjem nove, najveće pekarske grupacije pod okriljem međimurske tvrtke Čakovečki mlinovi
Pekarska industrija u Hrvatskoj doživljava pravi procvat. U 2023. godini više od 900 poduzetnika s približno 15.000 zaposlenih ostvarilo je 934,6 milijuna eura ukupnih prihoda, što je 18,4 posto više u odnosu na prethodnu godinu. Pekarske tvrtke iskazale su neto dobit od 51,6 milijuna eura, čak 4,9 puta više u odnosu na 2022. godinu, kada je dobit iznosila 10,5 milijuna eura.
Deset vodećih pekarskih kompanija kontrolira oko 50 posto tržišta, a njihovo povezivanje dodatno koncentrira tržište oko nekoliko dominantnih grupacija.
Nova dominantna pekarska grupacija
Sredinom siječnja dokapitalizacijom Čakovečkih mlinova stvorena je najveća pekarska grupacija u Hrvatskoj pod kontrolom obitelji Plodinec i mirovinskih fondova.
Obitelj Plodinec, vlasnici sisačke tvrtke Mlin i pekare, druge na listi najvećih pekarskih poduzeća u Hrvatskoj, prošle godine su s mirovinskim fondovima AZ i PBZ Croatia kroz javnu ponudu za preuzimanje učvrstili vlasničku poziciju u Čakovečkim mlinovima. Početkom ove godine uslijedila je daljnja konsolidacija, čime su objedinjeni pekarsko poslovanje i maloprodaja.
Širenje maloprodajne mreže
Temeljni kapital Čakovečkih mlinova povećan je s 13,6 na 21,2 milijuna eura unosom udjela tvrtki u vlasništvu obitelji Plodinec. U prvoj fazi tvrtka Mlin i pekare, koja drži 31 posto udjela u Čakovečkim mlinovima, unijela je 100 posto vlasništva u sisačku tvrtku NewMip.
NewMip operativno vodi trgovački lanac Mlin i pekare s više od 250 trgovina u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj, čime je osnažen maloprodajni segment Čakovečkih mlinova, a on već uključuje tvrtke Trgovina Krk, Trgocentar Virovitica i Radnik Opatija.
Nakon ovog povezivanja maloprodajna mreža Čakovečkih mlinova broji gotovo 700 prodajnih mjesta, čime postaje druga najveća maloprodajna mreža u zemlji, odmah iza Studenca.
Uključivanje Zagrebačkih pekarna Klara
Drugi važan korak bila je akvizicija Zagrebačkih pekarna Klara, čiji je većinski udio obitelj Plodinec prenijela na Čakovečke mlinove. Vlasničkim povezivanjem Čakovečkih mlinova, Mlina i pekara te Zagrebačkih pekarna Klara nastala je najveća pekarska grupacija u Hrvatskoj, koja, uključujući maloprodaju, godišnje ostvaruje gotovo 350 milijuna eura prihoda.
Nakon dokapitalizacije vlasnički udjel Mlina i pekara u Čakovečkim mlinovima popeo se na 31,2 posto dok AZ-ovi mirovinski fondovi drže 33,2 posto, a fondovi PBZ CO-a 24,8 posto.
Glavni konkurent – Mlinar Grupa u vlasništvu Bosqara
Glavni konkurent novom pekarskom divu je zagrebačka Mlinar Grupa, a koja je, s podružnicama u Sloveniji i Srbiji, u 2023. ostvarila konsolidirane prihode od 163 milijuna eura.
Mlinar svoje proizvode plasira kroz vlastitu maloprodajnu mrežu i trgovačke lance u Hrvatskoj i regiji, ali i izvozi u više od 20 zemalja.
Krajem 2023. prešao je u vlasništvo brzorastuće domaće grupacije Bosqar, a ona posluje u sektorima kontaktnih centara, IT-a, zapošljavanja, ecommercea i prehrane.
Bosqar (bivša Meritus ulaganja) koristi agresivnu strategiju buy-and-build te je od 2016. godine preuzeo 57 kompanija. U vlasničkoj strukturi okuplja mirovinske fondove, institucionalne investitore, međunarodne private equity fondove i razvojne institucije.
Prošle godine Bosqar je ušao u prehrambeni sektor kupnjom slovenske prehrambene tvrtke Panvita, a preuzimanje Mlinara dio je razvoja nove prehrambene vertikale. Sinergijom Mlinara i Panvite, Bosqar planira daljnji razvoj i širenje na regionalnim tržištima.
Pan-Pek kao sljedeća meta?
Spekulira se da bi sljedeća meta preuzimanja Bosqara mogao biti Pan-Pek, treći najveći igrač na domaćem pekarskom tržištu, jer njegov, kao i vlasnik Studenca, poljski fond Enterprise, već neko vrijeme traži kupca za svoje investicije u Hrvatskoj.
Pan-Pek je jedan od najvećih proizvođača smrznutih pekarskih proizvoda u Hrvatskoj, a posjeduje 72 pekare, uglavnom u Zagrebu, te dvije proizvodne tvornice – u Zagrebu i Đakovu.
Ako Bosqar doista preuzme Pan-Pek, tržišna dinamika mogla bi se dodatno promijeniti, a koncentracija pekarske industrije u Hrvatskoj dosegnula bi novu razinu.