Donald Trumpov povratak u Bijelu kuću izaziva rasprave o budućnosti Federalnih rezervi (Fed), središnje banke SAD-a.. Dok mnogi promatrači očekuju promjene u Fedu pod njegovim vodstvom, pitanje više nije samo kakve će one biti već hoće li Fed uopće nastaviti funkcionirati u sadašnjem obliku
Podršku za ukidanje Feda javno je izrazio i Elon Musk, jedan od najglasnijih Trumpovih pristaša. Musk je na platformi X (bivši Twitter) podržao objavu republikanskog senatora Mikea Leeja, koji je pozvao na ukidanje Feda. 'Izvršna vlast treba biti pod vodstvom predsjednika,' napisao je Lee, dodavši kako su Federalne rezerve 'jedan od mnogih primjera kako smo se udaljili od Ustava', piše The New York Times.
Pozivi za ukidanje Feda nisu novost. Bivši kongresmen Ron Paul, poznat po zagovaranju libertarijanskih ideja, objavio je 2009. godine knjigu End the Fed, a prošle godine republikanski zastupnici Thomas Massie iz Kentuckyja i senator Lee predstavili su prijedloge zakona za raspuštanje Feda i prijenos njegovih odgovornosti na Ministarstvo financija.
Trumpov stav prema Fedu i neovisnosti
Na predizbornim skupovima, Trump nije izravno podržao ukidanje Feda, ali je često kritizirao njegovu neovisnost i obećavao smanjenje kamatnih stopa. Na Nacionalnoj konferenciji crnih novinara u kolovozu obećao je da će 'smanjiti kamatne stope', iako američki predsjednici nemaju izravan utjecaj na te odluke.
Više od 70 godina Fed postavlja kamatne stope u skladu s kongresnim mandatom za stabilnost cijena i maksimalnu zaposlenost. Kongres je osigurao Fedu neovisnost od političkog utjecaja, što je omogućilo središnjoj banci donošenje dugoročno korisnih odluka, iako su one ponekad bile nepopularne.
Prijetnja Trumpova utjecaja na središnju banku
Za vrijeme prvog mandata, Trump je prijetio smjenom ili degradiranjem predsjednika Feda Jeromea Powella, koga je kritizirao zbog visokih kamatnih stopa. Iako predsjednik nema ovlasti izravno mijenjati neovisnost Feda, stručnjaci upozoravaju da bi Trump mogao izvršiti politički pritisak na Fed. Prema Zakonu o Federalnim rezervama, predsjednika Feda može se smijeniti samo 'iz opravdanih razloga,' što podrazumijeva ozbiljnije razloge od političkih razlika.
Pitanje o Trumpovoj potencijalnoj mogućnosti promjene Feda postalo je aktualno nakon što je prošli tjedan Powell, pravnik po struci, jasno poručio da zakon ne dopušta predsjedniku njegovo otpuštanje zbog neslaganja u politici. Fed nije dodatno komentirao ovu izjavu, piše CNN.
Pravni okvir i potencijalni izazovi na Vrhovnom sudu
Ako Trump odluči pokušati promijeniti Fedov status 2025., mogao bi naići na pravne prepreke. Republikanci trenutno imaju većinu u Senatu, dok su šest od devet sudaca Vrhovnog suda imenovali republikanski predsjednici. Polovicu od tih šest Trump je imenovao tijekom svog prvog mandata.
No, to ne znači nužno pobjedu za Trumpa u slučaju pravnog izazova. U ovogodišnjoj presudi 7-2, Vrhovni sud potvrdio je neovisnost Ureda za financijsku zaštitu potrošača, unatoč argumentima mnogih republikanaca da je njegova struktura neustavna. Prošlog mjeseca, sud je odbio razmotriti slučaj koji je prijetio raspuštanjem neovisne Komisije za sigurnost potrošačkih proizvoda, piše The New York Times.