Hrvatska će u 2015. godini ostvariti rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 0,3 posto, a u 2016. se očekuje njegovo ubrzanje na 1,7 posto, stoji u jesenskom izdanju Ernst&Young (EY) Eurozone Forecasta (EEF)
U izvješću se naglašava kako je u Hrvatskoj u prvom kvartalu 2015. došlo do porasta potrošnje i investicija, što je bilo popraćeno i porastom izvoza od 7,1 posto, ali i rastom uvoza koji umanjuje pozitivne efekte navedenih trendova. Bez obzira na to, u EY očekuju da će hrvatski BDP porasti za 1,7 posto u 2016. te da će rasti za 2,5 posto godišnje u razdoblju od 2017. do 2018., što će pratiti i rast investicija.
‘Najnoviji podaci pokazuju kako se nazire kraj recesiji koja je dugo trajala u Hrvatskoj te da se u nadolazećim godinama očekuje mali, ali stabilan rast. Također, očekivani rast investicija u Europi otvara mogućnosti za privlačenje novih investicija u Hrvatsku’, naglašava izvršni direktor u odjelu savjetovanja konzultantske tvrtke Ernst & Young (EY) Tauno Olju.
Nakon šest godina recesije, tijekom kojih je BDP pao za više od 12 posto, zabilježeni pozitivni pomaci predstavljaju skroman oporavak, navodi se. Kao razlog tome ističu se strukturalna ograničenja i to prije svega visoka zaduženost kućanstava, koju obilježava visoka stopa nezaposlenosti, iznad 17 posto. Pomak se ipak vidi u rastu privatne potrošnje, za koju se predviđa rast od 0,6 posto u 2015., odnosno 1,2 posto u 2016. godini.
Uz navedeno, potreba za daljnjim smanjenjem deficita i javnog duga predstavljat će značajan uteg za daljnji rast, navodi se u izvješću EY-a. Predviđanje rasta s druge strane temelji se na rastu izvoza i turizma. Prema procjenama, rast izvoza u 2015. zadržat će se na 4-5 posto, dok će se u iduće tri godine kretati od 3 do 4 posto, istaknuto je u jesenskom izdanju EY Eurozone Forecasta.
EY procjenjuje i da će gospodarski rat u eurozoni u 2015. godini dosegnuti 1,6 posto, a u 2016. blago ubrzati na 1,8 posto.
Kako se navodi u izvješću, eurozona se i dalje nalazi u povoljnoj poziciji, čemu doprinose niske cijene energenata, konkurentniji tečaj te stabilna potražnja u Velikoj Britaniji i SAD-u. Upravo se potražnja, uz predviđanje rasta investicijskih ulaganja, smatra glavnim faktorom oporavka eurozone, što će doprinijeti postizanju predviđenog rasta BDP-a u idućem razdoblju.