nude se i pogodnosti

Europska komisija revidira kohezijsku politiku: Sredstva idu za šest strateških prioriteta

01.04.2025 u 17:57

Bionic
Reading

Europska komisija ponudila je u utorak državama članicama mogućnost da dio kohezijskih sredstava koja su im namijenjena preusmjere, ako to žele, u financiranje novih strateških prioriteta, poput obrane ili konkurentnosti

Europska komisija je u utorak predložila reviziju kohezijske politike u sredini programskog razdoblja 2021-2027.

Kohezijska politika glavna je investicijska politika EU-a i glavni instrument pomoći manje razvijenim državama i regijama kako bi što brže sustigle ostale te smanjile ekonomske, socijalne i teritorijalne razlike koje postoje u EU.

Komisija predlaže dopune uredbi o dva fonda, Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF) i Fonda za pravednu tranziciju kako bi se omogućilo državama članicama i regijama da svoje planove usklade s novim strateškim prioritetima EU-a, to jest da više kohezijskih sredstava preusmjere u projekte koji pridonose gospodarskoj konkurentnosti i klimatskim ciljevima, obrani, cjenovno pristupačnom stanovanju, upravljanju vodama, energetskoj tranziciji. Dodatno, istočne regije koje graniče s Rusijom, Bjelorusijom i Ukrajinom dobile bi dodatne potpore. Zbog rata u Ukrajini te regije imaju specifične ekonomske i sigurnosne izazove.

Realokacija postojećih sredstava

Komisija ne predlaže nikakve nove iznose za kohezijsku politiku nego samo realokaciju postojećih sredstava. Države članice nemaju obvezu mijenjati svoje operativne programe za provedbu kohezijske politike jer je riječ o dobrovoljnom pristupu.

Da bi ih potaknula da dio sredstava preusmjere u nove prioritete Komisija predlaže određene pogodnosti, poput povećanja predfinanciranja do 30 posto od iznosa odobrenog za pojedini projekt, a neki bi se projekti mogli u potpunosti financirati europskim sredstvima bez nacionalnog sufinanciranja, ako svoje investicije preusmjere u pet strateških prioriteta. Također se predlaže mogućnost da kohezijsku potporu dobiju i velika poduzeća u ključnim područjima kao što su obrana, strateške tehnologije i dekarbonizacija.

Prijedlog revizije moraju odobriti Vijeće EU-a i Parlament. Komisija želi da se to obavi što prije kako bi se postupak reprogramiranja dovršio do kraja ove godine i kako bi se novi programi mogli početi provoditi početkom 2026.