Europska komisija izrekla je u utorak 15 proizvođača automobila i udruzi ACEA novčane kazne od 458 milijuna eura zbog nezakonitih dogovora o suzbijanju konkurencije u poslovima recikliranja
U razdoblju od 2002.do 2017. ACEA i 16 velikih proizvođača automobila sklopili su sporazume koji su uključivali nezakonite aranžmane o izdvajanju sirovina iz starih automobila.
Europska unija propisuje reciklažu materijala poput metala, plastike i stakla kako bi se otpad sveo na minimum.
Skupina proizvođača automobila odlučila je da neće plaćati izdvajanje sirovina specijaliziranim tvrtkama budući da mogu sami zaraditi na takvim aktivnostima. Razmjenjivali su istodobno povjerljive informacije i koordinirali pozicije prema tvrtkama za reciklažu.
Automobilski divovi sporazumno su iz oglasa isključili podatke o udjelu recikliranog materijala i njegovoj upotrebi u novim automobilima kako reciklaža kupcima ne bi postala važan faktor pri kupnji automobila.
Europska komisija izrekla je zato novčanu kaznu Volkswagenu od 127 milijuna eura. Renault i Nissan moraju platiti više od 81 milijun eura, a Stellantis gotovo 75 milijuna eura.
Skupina kažnjenih kompanija obuhvaća i Ford koji mora platiti nešto više od 41 milijun eura i Opel i BMW s izrečenim kaznama od po 25 milijuna eura.
Značajniji iznos kazne izrečen je i GM-u, od 17 milijuna eura, te Hyundaiju i Kiji, od otprilike 12 milijuna eura.
Simbolična kazna od 500 tisuća eura izrečena je i Europskoj udruzi proizvođača automobila ACEA-i, pokazuje priopćenje EK objavljeno u utorak.
Njemački Mercedes-Benz pošteđen je kazne budući da je regulatorima otkrio kartel. Ostale kompanije priznale su nezakonito udruživanje i pristale na nagodbu.