Stupanjem na snagu novih pravila Europske unije od sredine prosinca hrvatskim građanima i poduzećima osjetno su smanjene naknade za prekogranična plaćanja u eurima. Zahvaljujući Uredbi Europske komisije 2019/18, sve poslovne banke dužne su za sva prekogranična plaćanja u eurima izvan eurozone obračunavati jednake naknade kao i slučaju domaćih plaćanja
Izjednačavanje transakcijskih troškova dio je stalnih napora Europske komisije za stvaranje boljeg i jeftinijeg pristupa financijskim uslugama. Niske ili nulte naknade za transfer eura između članica eurozone sada su proširene i na države članice koje nisu usvojile euro.
Korist od ove mjere imat će više od 150 milijuna europskih građana i šest milijuna poduzeća izvan eurozone.
'Ovo je pozitivan i konkretan primjer toga kako jedinstveno tržište može donijeti stvarne koristi europskim potrošačima. Primjerice, rumunjska obitelj koja želi poslati novac u eurima svom djetetu na Erazmusovoj razmjeni u Parizu više neće imati dodatne troškove jer će sada plaćati istu naknadu kao i za domaću transakciju u Rumunjskoj', pojasnio je Valdis Dombrovskis, izvršni potpredsjednik EK odgovoran za ekonomiju.
Prema istraživanju Europske komisije, hrvatski potrošači dosad su prosječno plaćali 8,23 eura naknade na svakih 100 eura prekogranične transakcije. Među članicama koje nisu u eurozoni najviše naknade, čak 20 eura, bile su u Bugarskoj, a najniže u Poljskoj – dva eura.
Nova pravila za slanje i primanje uplata u eurima donijet će značajne uštede. Primjerice, ako imate devizni račun u Zagrebačkoj banci, po novim pravilima provizija za prekograničnu transakciju u poslovnici iznosi jedan posto (minimalno osam kuna, a maksimalno 75 kuna) umjesto fiksnih 90 kuna, koliko je iznosila ranije. Transakcija provedena online bankarstvom pak koštat će vas samo dvije kune umjesto dosadašnjih 30 kuna.
Naknada za hitno plaćanje kreditnim transferom u inozemstvo u eurima smanjena je sa 100 na 20 kuna (u poslovnici), odnosno s 40 na 12 kuna (online bankarstvo).
Procjenjuje se da će građani Bugarske, Hrvatske, Češke, Danske, Mađarske, Islanda, Lihtenštajna, Norveške, Poljske, Rumunjske i Švedske na nižim naknadama uštedjeti oko milijardu eura godišnje.
Sljedeći korak u jačanju prava korisnika financijskih usluga predviđen je za travanj naredne godine, otkada će se primjenjivati dodatne odredbe koje će omogućiti potrošačima da uspoređuju naknade za konverziju valuta prilikom plaćanja karticama u drugoj europskoj valuti.
Primjerice, ako se nađete u Mađarskoj i želite platiti račun karticom, imat ćete mogućnost birati valutu u kojoj ćete platiti (forinte ili euri). Cijena konverzije razlikovat će se ovisno o valuti koju odaberete, ali zahvaljujući novim pravilima moći ćete izabrati povoljniju opciju.