Agencija Fitch snizila je u utorak kreditni rejting Italije zbog snažnog utjecaja pandemije koronavirusa na gospodarstvo i javne financije. Kreditni rejting snižen je za jednu razinu, na 'BBB-", nadomak neinvesticijske kategorije kojom se kupnja dužničkih papira kvalificira kao špekulativno ulaganje. Agencija je promijenila rejting Italije tri mjeseca prije najavljenog roka.
Prognoza za rejting je stabilna, budući da u Fitchu procjenjuju da će program kupnje imovine koji provodi Europska središnja banka (ECB) kako bi osigurala likvidnost u eurozoni omogućiti Italiji značajan fiskalni odgovor na pandemiju.
Ta će ECB-ova mjera također smanjiti rizike refinanciranja budući da će u najmanju ruku u dogledno vrijeme zadržati troškove zaduživanja na vrlo niskoj razini, ističu u Fitchu.
Agencija očekuje da će talijansko gospodarstvo ove godine pasti osam posto. Napominju ipak da bi pad mogao biti i blaži budući da bi pandemija mogla biti suzbijena u drugoj polovini godine, što će rezultirati snažnim oporavkom u 2021. godini.
U slučaju drugog vala zaraze i opetovanog uvođenja mjera blokade, gospodarske će procjene biti lošije i u ovoj i u idućoj godini, upozoravaju.
Talijanski bruto dug opće države iskazan udjelom u BDP-u porast će do kraja godine na 156 posto, procjenjuju u Fitchu, napominjući da je trenutni medijan za zemlje s kreditnim rejtingom BBB 36 posto.
Italija spada među zemlje najteže pogođene pandemijom koronavirusa. Rim je zatvorio većinu gospodarskih aktivnosti, posebno na ključnom sjeveru zemlje.
Reagirajući na sniženje rejtinga, ministarstvo gospodarstva navelo je u priopćenju u utorak navečer da je ministar Roberto Gualtieri "primio na znanje današnju odluku agencije Fitch".
Pogoršanje državnih financija koje je u izvješću navedeno kao razlog za sniženje "u cijelosti je prouzročio egzogeni i vremenski ograničeni faktor", odnosno novi koronavirus, ističe se u priopćenju.
"Druge su agencije zapravo bile opreznije", primjećuju u talijanskom ministarstvu, ističući da su "temelji talijanskog gospodarstva i javnih financija i dalje solidni".