MINISTARSKI SUSRET

Gospodarski odnosi s Turskom sve bolji, robna razmjena se približava brojci od milijardu eura

11.02.2020 u 14:24

Bionic
Reading

Hrvatska i Turska imaju potencijal za jačanje gospodarske suradnje i njezino širenje na druge sektore osim turizma, autodijelova, energetike i ulaganja u nekretnine, istaknuto je u utorak na susretu hrvatskih i turskih poduzetnika u sklopu posjeta turske ministrice trgovine Ruhsar Pekcan Hrvatskoj

Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat kazao je kako su "brojke s Turskom u 2018. i 2019. u velikom plusu".

"Kada imate gospodarstvo i tržište na kojem na godišnjoj razini u izvozu rastete 30 posto, onda sam siguran da kolege iz te zemlje treba pozvati kako bi se razgovaralo kako da ta suradnja iz godine u godinu bude veća", istaknuo je.

Kazao je i kako postoji perspektiva da robna razmjena koja se lani kretala oko 600 milijuna američkih dolara, već ove godine dosegne milijardu dolara. "Ministrica i ja smo se složili da i prema realnom sektoru i prema državnim administracijama idemo s inicijativama i mogućnostima daljnjeg poboljšanja dobrih odnosa dvaju gospodarstava", kazao je Horvat.

Rekao je i kako je prihvatio poziv da s hrvatskim gospodarstvenicima u rujnu otputuje u Izmir.

Ministrica trgovine Republike Turske Ruhsar Pekcan složila se s Horvatom o ciljevima povećanja robne razmjene.

"Očekujem puno prostora za nova ulaganja,“ rekla je, naglasivši da je cilj poziva hrvatske gospodarske delegacije u Izmir definiranje novih potencijalnih sektora za ekonomsko povezivanje Hrvatske i Turske, pored već aktualnih kao što su turizam i automobilska industrija.

Potpredsjednik HGK za međunarodne poslove i EU Ivan Barbarić je podsjetio kako je još prije 25 godina formirano Hrvatsko-tursko poslovno vijeće te kako se od tada puno toga promijenilo.

Samo je u posljednjih pet godina, kako je kazao, robna razmjena dvije zemlje porasla za gotovo 27 posto, a u prvih deset mjeseci prošle godine hrvatski izvoz je porastao gotovo 22 posto, na 123,6 milijuna dolara.

Barbarić je istaknuo da je donedavna interes turskih investitora prvenstveno bio prisutan u sektoru turizma. Očekuje da će se to nastaviti, no ističe da se gospodarska suradnja sve više diversificira.

Tako su na današnjem sastanku sudjelovale i dvije hrvatske tvrtke, primjeri gospodarske suradnje s Turskom temeljene na suvremenoj tehnologiji te istraživanju i inovaciji.

Riječ je o M+ Grupi koja je krajem siječnja ove godine preuzela tursku tvrtku CMC te Poljoprivrednom institutu Osijek koji s turskom tvrtkom Tareks radi na projektu selekcijske stanice za oplemenjivanje bilja.

"Dakle, vidimo da pušu neki novi vjetrovi. Na nama je kao institucijama nastaviti raditi na okviru koji će tvrtkama omogućiti da nastave zdravim koracima koračati naprijed,“ rekao je Barbarić.

Na novinarski upit o poslovanju i nastavku investicija turske Dogus grupe u Hrvatsku, koja je nedavno prodajom tri marine na hrvatskom Jadranu izašla iz njihovog vlasništva, te o zastoju njihove investicije u hotel Maraska u Zadru (zgrada bivše Tvornice Maraska), ministar Horvat je odgovorio da je teško prejudicirati što će se događati s daljnjim investicijama te grupe u Hrvatskoj, ali da se u idućem razdoblju planiraju sastanci s predstavnicima te grupe kako bi se čulo što planiraju.

Kazao je i da je trenutno u tijeku natječaj za koncesiju za jedan prostor unutar zadarske luke, koji se prostorno veže za lokaciju budućeg hotela Maraska, uz poruku da je Hrvatska ulaskom u EU preuzela obveze te da se koncesije u Hrvatskoj dobivaju na natječaju.