TURISTIČKI KONGRES:

Hotelijeri poslovali bolje nego lani i žele niži PDV u turizmu

24.11.2016 u 12:35

Bionic
Reading

Hoteli u Hrvatskoj ove su godine, s obzirom na rekordan broj dolazaka i noćenja turista, poslovali bolje nego lani, ostvarivši 51 postotnu ili za tri postotna boda bolju iskorištenost kapaciteta te za pet eura višu ostvarenu prosječnu cijenu po sobi ili cijenu od 91 euro, pokazuje istraživanje čiji su rezultati izneseni u četvrtak na 19. kongresu hotelijera

Taj je kongres u organizaciji Udruge poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH) okupio više od 200 sudionika, većinom hotelijere, ali i bankare, konzultante i druge partnere, a u dva dana rada raspravljat će se o nekim od najvažnijih tema u hrvatskom turizmu, poput nedostataka radne snage, investicijama te produljenju sezone.

Bit će riječi i o aktualnom stanju hotelijerstva Hrvatske te o sezoni i promjenama koje turizmu donosi predložena cjelovita reform, koja je, po ocjeni samih hotelijera, dosta uzburkala cijeli sektor, pogotovo zbog prijedloga povećanja stope PDV-a s 13 na 25 posto za ugostiteljske usluge, što se odnosi i na restorane, barove i kafiće u hotelima u kojima se troši izvan pansionskog smještaja.

Ono što je hotelijere trenutačno zadovoljilo je to što je iz takvog povećanja u zadnji čas izuzet smještaj s doručkom, polu i punim pansionom, za što bi i dalje trebala vrijediti međustopa PDV-a od 13 posto. No hotelijeri i dalje, kako je kazao predsjednik UPUHH-a Ronald Korotaj, žele nižu stopu PDV-a, od oko 10 ili manje posto kako je u većini konkurentskih zemalja.

Najbolja sezona u povijesti

'Iza nas je jedna od najuspješnijih turističkih sezona u povijesti pa se doprinos turizma ukupnom BDP-u Hrvatske ozbiljno približava 20 posto. Kako se naš kongres održava svega desetak dana od predstavljanja paketa poreznih mjera koje su u saborskoj proceduri, od kojih je povećanje međustope PDV-a pobudilo ozbiljnu raspravu i što je turistički sektor ocijenio nepovoljnim i neusklađenim s ciljevima Strategije razvoja hrvatskog turizma do 2020., moram reći da dugoročno naš cilj ostaje isti, a to je smanjenje PDV-a u turizmu', poručio je uoči otvaranja kongresa Korotaj.

Naglasio je da se ove godine hotelijerima, ali i drugima u turizmu, pa i šire, upalio alarm po pitanju manjka radne snage, što je slabost hrvatskog turizma već godinama.

'Turističke investicije, proširenje ponude i produljenje sezone, odnosno općenito nastavak turističkog razvoja je nemoguć ako na tržištu nije raspoloživa adekvatna radna snaga', ocijenio je Korotaj. Taj se problem, dodaje, ne može riješiti kratkoročnim i isključivo mjerama koje su u dosegu hotelijera i poslodavaca već je potreban paket dugoročnih mjera koje će osigurati gospodarski rast u zemlji i zaustaviti migracijski proces iz Hrvatske.

Puna iskorištenost hotela na 65 posto

Predstavljajući rezultate poslovanja hotela ove godine do kraja rujna, Sandra Janković, s opatijskog Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, naglasila je da je istraživanje na gotovo 80 hotela pokazalo da je prosječna puna iskorištenost hotelskih kapaciteta u devet mjeseci bila 65 posto, pri čemu najviša, 70 posto, u Dalmaciji, a 68 posto u Istri, 61 posto na kontinentu (čemu najviše pridonose zagrebački hoteli) te gotovo 60 posto na Kvarneru.

'Prosječna cijena hotelske sobe u devet mjeseci iznosila je 85 eura, dok je u Istri bila nešto viša, 92 eura, u Dalmaciji 86 eura, a na Kvarneru 85 eura te na kontinentu 68 eura. Sličan je poredak i s iznosom ostvarenog prihoda po raspoloživoj sobi (RevPAR) odnosno ukupnog prihoda hotela po raspoloživoj sobi (TrevPAR), koji je također najviši prosječni u Istri, dok je najviši ukupan prihod po noćenju ostvaren na kontinentu od 87 eura, što je posljedica najnižeg faktora višestruke zauzetosti', kazala je Janković.