Neočekivana pobjeda Donalda Trumpa na američim predsjedničkim izborima dovela je do velikog komešanja na financijskim tržištima. Američki je dolar nakon početnog slabljenja krenuo u suprotnom smjeru, zabilježivši snažan rast. Istovremeno, cijene obveznica nakon kratkotrajnog rasta našle su se na silaznoj putanji, što nikako ne odgovara Hrvatskoj, kojoj zbog toga prijeti rast cijene zaduživanja
U proteklih tjedan dana svjetska financijska tržišta pokazala su veliku ćudljivost. Prva psihološka rekcija na šokantni ishod predsjedničkih izbora bio je oštar pad američke valute, ali nakon otrežnjenja dolar se brzo oporavio i u nekoliko dana ojačao više od 4 posto u odnosu na euro.
S druge strane, cijene obveznica i zlata su nakon početnog rasta počele naglo padati. Josip Kokanović, analitičar Admiral Marketsa, navodi tri glavna razloga za ovako naglu promjenu očekivanja investitora.
Brzo otrežnjenje nakon izbornog šoka
U prvom redu ističe promjenu Trumpove retorike nakon izbora. Umjesto radikalnih i neprovedivih ideja, prevladali su poziv na zajedništvo i čak zahvala Hillary Clinton za njezin dugogodišnji rad u državnoj administraciji. Zato je na financijskim tržištima brzo došlo do otrežnjenja. Investitori su shvatili da Trumpova pobjeda nije nikakva tragedija te da Trump nakon izbora neće biti isti onaj iz predizborne kampanje.
Dodatni optimizam izazvale su najave nekih Trumpovih poteza koji bi mogli potaknuti američki gospodarski rast. Naime, neka od glavnih Trumpovih predizbornih obećanja odnosila su se na smanjivanje poreza, masovna ulaganja u infrastrukturu te smanjivanje američkog trgovinskog deficita (npr. s Kinom i Meksikom). Ako bi došlo barem do djelomičnog ispunjenja navedenih obećanja, vjerojatno bi došlo i do ubrzanja gospodarskog rasta u SAD-u, što bi se pozitivno odrazilo na vrijednost dolara.