krizna potpora

Hrvatski poljoprivrednici dobivaju 6,7 milijuna eura europskog novca

20.02.2025 u 17:58

Bionic
Reading

Europska komisija odlučila je dodijeliti hitne potpore u iznosu od ukupno 98,6 milijuna eura poljoprivrednicima u Hrvatskoj, Španjolskoj, Cipru, Latviji i Mađarskoj za saniranje šteta izazvanih klimatskim promjenama

Sve države članice dale su suglasnost na prijedlog Europske komisije da se iz pričuve izdvoji 98,6 milijuna eura za izravnu kriznu potporu poljoprivrednicima u Hrvatskoj, Španjolskoj, Cipru, Latviji i Mađarskoj.

Komisija će Španjolskoj dodijeliti 68 milijuna eura, Mađarskoj 16,2 milijuna eura, Hrvatskoj 6,7 milijuna eura, Latviji 4,2 milijuna eura i Cipru 3,5 milijuna eura izvanredne potpore. Navedene svote se, navode iz EK, mogu nadopuniti s iznosom do 200 posto sredstava iz nacionalnih proračuna.

Visoke temperature i suša

Hrvatski poljoprivrednici će dobiti potpore zbog ekstremno visokih temperatura i suše tijekom prošloga ljeta, koje su utjecale na proizvodnju kukuruza, suncokreta, soje, šećerne repe, voća, krumpira i vina.

'Ne možemo promijeniti ono što se već dogodilo, ali možemo učiti iz toga i biti bolje pripremljeni. Krizna potpora pokazuje da je institucijama EU-a stalo i da je europska solidarnost s našim poljoprivrednicima stvarna. Današnji prijedlog je još jedan dokaz za to. Stojimo uz naše poljoprivrednike kada im je to najpotrebnije.

Gledajući unaprijed, moramo ojačati spremnost na klimatske rizike i upravljanje krizama, osiguravajući da ruralna područja dobiju potrebnu potporu. To znači jačanje upravljanja rizicima u poljoprivredi diljem EU-a, a istovremeno osiguravajući da naš odgovor ostaje brz i ciljan kada nastupi kriza', rekao je povjerenik EK za poljoprivredu i hranu Christophe Hansen.

Obveze države

Nacionalna tijela moraju raspodijeliti tu potporu do 30. rujna 2025. i osigurati da krajnji korisnici budu poljoprivrednici. Pet država članica morat će do 31. svibnja 2025. obavijestiti Komisiju i o pojedinostima provedbe mjera, što uključuje kriterije koji se upotrebljavaju za određivanje dodjele pojedinačne potpore, planirane učinaka mjere, predviđanja za plaćanja raščlanjena po mjesecima do kraja rujna i razinu dodatne potpore koju treba pružiti, kao i mjere poduzete kako bi se izbjeglo narušavanje tržišnog natjecanja i prekomjerne naknade.