Inflacija u EU i eurozoni dosegnula je u ožujku novu najvišu razinu otkada je europski statistički ured počeo objavljivati podatke, potaknuta poskupljenjem energije, a u Hrvatskoj pratila je rast cijena u zoni primjene zajedničke europske valute.
Na razini EU-a godišnja stopa inflacije mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP) iznosila je u ožujku na 7,8 posto, izračunao je Eurostat prema izvješću objavljenom u četvrtak. To je njezina najviša razina od 2001. godine.
U veljači iznosila je 6,2 posto.U eurozoni stopa inflacije porasla je s 5,9 na 7,4 posto, utvrdili su statističari, snizivši dosadašnju procjenu za 0,1 postotni bod. To je još uvijek najsnažniji rast cijena otkada je Eurostat počeo objavljivati podatke 1996. godine.
Daleko su najsnažnije u ožujku u eurozoni porasle cijene energije, za 44,4 posto, s udjelom u ukupnoj stopi inflacije od 4,36 postotnih bodova. U veljači energija je poskupjela 32 posto.
Izrazito su u prošlom mjesecu porasle i cijene svježe hrane, za 7,8 posto.
Samo su Belgija i Slovenija u ožujku bilježile nižu stopu inflacije nego u veljači, pokazuju podaci Eurostata.
Baltik i dalje na vrhu
Čak sedam zemalja EU-a bilježilo je u ožujku dvoznamenkaste stope inflacije.
Najviše su ponovo porasle potrošačke cijene u Litvi i Estoniji, za 15,6 odnosno 14,8 posto. Blizu je i Češka sa stopom inflacije od 11,9 posto.
Skupini zemalja s dvoznamenkastim rastom cijena pridružile su se u ožujku i Bugarska, Poljska, Nizozemska i Latvija.
U Hrvatskoj stopa inflacije mjerena HICP-om iznosila je u ožujku 7,3 posto, što je njezina najveća vrijednost od srpnja 2008. godine. U veljači cijene su porasle 6,3 posto, a u ožujku prošle godine 1,6 posto.
Istu stopu inflacije bilježila je u prošlom mjesecu i Švedska, a u skupini su još i Cipar, sa stopom inflacije od 6,2 posto, te Danska i Slovenija gdje je iznosila 6,0 posto.
Najnižu stopu inflacije bilježila je Malta, od 4,5 posto. Slijede Francuska i Portugal gdje je iznosila 5,1 odnosno 5,5 posto.