Ministar financija Zdravko Marić, bio je gost RTL-a Danas gdje se osvrnuo na krizu u Uljaniku i poreznu reformu koju priprema
"Vlada je ispunila svoje obećanje i ispunit će i drugu plaću. U isto vrijeme, nije samo stvar aktualnog trenutka, trebamo voditi brigu o jamstvima za gradnju brodova u prošlosti. O tome sam proteklih dana govorio kada je bilo govora da će se gradnja 4 broda otkazati, a država je za njih u proteklim vremenima izdala jamstva. Imamo slučaj da je jamstvo izdano prije tri godine, dio sredstava je povučen, a brod se nije počeo raditi", kazao je Marić za RTL.
Ministar se osvrnuo i na poreznu reformu. Nakon završene javne rasprave o poreznoj reformi, najviše primjedbi upućeno je na paket mjera koje se odnose na oporezivanje plaća. Sada se sve plaće veće od 17.500 kuna oporezuju po stopi od 36 posto, ta granica se pomiče na 30.
I dalje je teško braniti činjenicu da se pogoduje onima koji imaju velike plaće, a ministar tvrdi kako on to govori još od 2016. kada je Vlada prezentirala prvi paket mjera.
"Govorimo o istoj poreznoj reformi, trećem krugu poreznog rasterećenja. Cjelovita sveobuhvatna priča koju smo zacrtali tada i provodimo je treću godinu za redom. Govorimo tko bolje ili lošije prolazi. U paketu smo predložili mjeru koja će doprijeti do građana, poglavito s nižim primanjima. Oni koji imaju niska primanja nažalost njih ne možete prepoznati u porezu na dohodak.
''Jedini način kako do njih doprijeti je s prijedlogom mjere, a to je spuštanje stope poreza na dodanu vrijednost na svježe meso, svježu ribu, voće i povrće i pelene smo dodali, a u okviru rasprave koje smo vodili uz E-savjetovanje gdje smo primili 605 prijedloga, odradili smo niz sastanaka s Hrvatskom udrugom poslodavaca, HGK, Sindikatima, Uredom predsjednice, dobili smo komentare i predložili Vladi da se krug proširi i s dijelom svježih jaja", kazao je.
Na pitanje o daljnjim pojeftinjenjima, ministar je kazao kako je tržište garancija za njih. "Zašto smo išli s tom mjerom? Jer umanjujemo regresivni efekt poreza na dodanu vrijednost. Važan je jer ga svi plaćamo jednako nevezano na primanja koje imamo.
''Građanima s najnižim dohotkom on najviše škodi i stvara nepravdu. Ovim promjena nepravdu ispravljamo. Ovo je nastavak mjera koje smo započeli, spuštanje stope PDV-a na isporuku električne energije, odvoz smeća. Ako se sjećate spustili smo PDV i na impute u poljoprivrednoj proizvodnji, a sada na dobar dio hrane. Ti su segmenti u osobnoj potrošnjom svakog kućanstva poglavito onih s najnižim dohodcima relativno najviše zastupljeni. Jedan od sljedećih krugova trebao bi voditi, kada se stvore fiskalne mogućnosti, da se kompletna hrana spusti na jednaku stopu", kazao je.