Iako ova vlada nema veze s dugogodišnjim problemima tvrtki Dioki i Dalmacijavino, tražit će rješenja za njihove probleme i nastojati pomoći radnicima, izjavio je prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić povodom današnjeg prosvjeda radnika te dvije tvrtke u Zagrebu
Te izjave Čačić je dao novinarima u sklopu Konferencije o javnom-privatnom partnerstvu - kanadsko iskustvo, koja se danas održava u zagrebačkom hotelu Westin. Istaknuvši da će radnike Diokija i Dalmacijavina danas primiti on ili njegova zamjenica Tamara Obradović Mazal, Čačić je kazao da se o svakoj toj tvrtki zasebno razmišlja.
Za Dioki je rekao da je primarno financijski problem te da je s bankama i tvrtkama koje su blokirale tu tvrtku - Inom i HEP-om - ministar financija Slavko Linić već u pregovorima i da su reakcije pozitivne. Stoga Čačić vjeruje da će to biti uskoro razriješeno.
‘Velik plus Diokija je to što ima znatnu vrijednost imovine, a to može biti pokriće za skidanje blokade nad tom tvrtkom i za pokretanje proizvodnje’, izjavio je Čačić.
Za Dalmacijavino je kazao da je primjer nečistih privatizacija. S obzirom na informacije koje je dobio od ravnatelja AUDIO-a, agencije koja se bavi privatizacijom te splitske tvrtke, Čačić smatra da od toga neće biti ništa. Kako je istaknuo, još ima dosta upitnika oko ponude biznismena Salomona Berkowitza, a njegova tvrtka Traubi International nije poštivala ni rokove ni garancije koje je sama dala.
Toj tvrtki dan je dodatni rok da konačno prezentira što zapravo nudi u toj privatizaciji, dodao je Čačić.
Ako propadne ta privatizacija, Dalmacijavino će u stečaj, pri čemu će nastaviti s radom, a za radnike će se intervenirati u kratkom roku da im se isplate plaće, istaknuo je Čačić.
Zbog tih i sličnih problema, Čačić je najavio da će Ministarstvo gospodarstva formalno pripremiti i poslati u proceduru izmjene i dopune zakona o stečaju, kojima će se mijenjati sadašnja neodrživa pozicija radnika u stečajnim postupcima, s obzirom da su sada tek u drugom ili trećem isplatnom redu.
Na novinarski upit o Željezari Sisak i o tome što se poduzelo u zadnjih mjesec i pol dana od posjeta Sisku, Čačić je kazao da su razriješili ključnu stvar - spremna je dozvola za rad Željezare Sisak te je time i formalno zadovoljen uvjet da može raditi.
Kako je Čačić pojasnio, vlasniku Željezare važno je da ima uredne dokumente kada traži novog vlasnika. Važno će biti, napomenuo je, i rješavanje problema antidampinške carine Europske unije od 30 posto za proizvode Željezare Sisak, o čemu se intenzivno razgovara s Bruxellesom.