Rasprava o pravno političkim aspektima zaštite ljudskih prava na Veleučilištu Baltazar otvorila je ovo, ali i brojna druga pitanja
Vrijeme u kojem živimo i splet događaja kojima svjedočimo, nameću ljudska prava kao temu, koja bi se trebala više pojavljivati u javnom diskursu.
Ljudska prava su prirođena prava svakog čovjeka, koja mu pripadaju na temelju činjenice njegovog postojanja bez obzira na njegovu rasu, boju kože, spol, jezik, vjeroispovijest, političko ili drugo mišljenje, nacionalno ili društveno podrijetlo, imovinu, rođenje ili drugi status, kao i bez obzira na politički, pravni ili međunarodni status zemlje ili područja kojemu pripada.
Svi propisi koji se bave zaštitom ljudskih prava proizlaze iz težnje svih ljudskih bića da imaju jednake mogućnosti, usprkos razlikama koje između njih postoje.
Država ljudska prava ne propisuje niti ne odobrava, već jamči njihovu zaštitu. Zato se može reći da su ljudska prava iznad države i da ih ona mora poštovati.
Za zaštitu i promicanje ljudskih prava za kontinuirani mir i razvoj diljem svijeta, imperativ je da svako ljudsko biće radi za jedinstvo svjetske zajednice i djeluje na ideji nesukobljavanja, nenasilja i nediskriminacije. Stoga su inicijative o podizanju svijesti dobrodošle, jer pored spomenutih u vezu se dovode i drugi aspekti prava.
Valja istaknuti i neraskidivu vezu između ljudskih prava i okoliša. Onečišćenje i klimatske promjene, impliciraju ekonomska, socijalna i kulturna prava, uključujući prava na zdravlje i vodu, primjereno stanovanje, obrazovanje i rad. Ta prava nadopunjuju i nedjeljiva su od prava koja štite pojedince od zadiranja u njihove individualne slobode, poznata kao građanska i politička prava.
O svim ovim temama raspravljalo se na okruglom stolu na temu 'Pravno - politički aspekti zaštite ljudskih prava' koji je jučer održan u organizaciji Veleučilišta Baltazar Zaprešić, na lokaciji u Zagrebu, Lastovska 23.
Istaknuti stručnjaci raspravljali su o ovim važnim temama te o budućim rizicima na koje danas nismo spremni. Naglasak na unapređenju svijesti istaknuo je domaćin Okruglog stola, dekan Veleučilišta Baltazar Zaprešić doc.dr.sc. Ivan Ružić te moderator dr.sc. Ninoslav Gregurić-Bajza, voditelj studija Menadžment javnog sektora.
Veleučilište Baltazar u korak je s trendovima i kroz studijske programe prati teme vezane uz održivi razvoj ekonomije, prava, zaštite okoliša, upravljanja energijom, upravljanja rizicima i projektima, upravljanja ljudskim potencijalima i drugim resursima, a uz to i problematikom društvene odgovornosti te podizanje svijesti svojih studenata o ljudskim pravima i njihovoj zaštiti.
'Stanje temeljnih prava i sloboda svakog čovjeka u državi ne ovisi samo o pravnim normama te države nego i o svima nama koji svojim ponašanjem i poštivanjem pravnih normi možemo dati nemjerljiv doprinos zaštiti tih istih prava drugih ljudi.', istaknuo je dr.sc. Ninoslav Gregurić-Bajza.
Veleučilište Baltazar trenutno omogućuje studiranje na 4 lokacije: u Zagrebu, Osijeku, Biogradu te Zaprešiću, ali i online studiranje. Baltazar nudi Preddiplomske stručne studije iz područja Poslovanja i upravljanja te studij Informacijske tehnologije, kao i Specijalističke diplomske stručne studije Upravljanje inovacijama, Komunikacijski menadžment, Menadžment javnog sektora, Financijski menadžment te Projektni menadžment.
Upisi su u tijeku, a više informacija potražite na www.bak.hr