nije samo pandemija

Katastrofalna vijest za sve ljubitelje kave: Uskoro bismo se mogli suočiti s nestašicom, a iza svega kriju se dva najvažnija razloga

30.08.2021 u 11:32

Bionic
Reading

Lockdown u Vijetnamu i mrazovi koji su pogodili brazilske usjeve opravdavaju strahovanja vezana uz nestašicu kave

Uskoro bismo se mogli suočiti s globalnom nestašicom kave, upozoravaju analitičari.

Dva su najvažnija razloga za to: lockdown u Vijetnamu i mrazovi koji su pogodili brazilske usjeve. Dodamo li tome probleme u globalnim opskrbnim lancima koji traju već tjednima i o kojima je tportal prvi pisao, strahovanja su sasvim realna.

Vijetnam je veliki proizvođač robuste, zrna gorkog okusa koja se koriste za instant kavu i neke mješavine espressa. Veleprodajne cijene zrna robuste ove godine do sada su porasle za oko 50 posto.

Zatvaranje jugoistočnog grada Ho Ši Mina znači da se vijetnamski izvoznici bore za transport robe, uključujući zrna kave, do luka za otpremu širom svijeta. Ograničenja putovanja predstavljaju još jedan problem za izvoznike koji su se već suočili s ozbiljnim nedostatkom transportnih kontejnera i visokim troškovima prijevoza. Luka u Ho Ši Minu ključna je u pomorskom koridoru koji vodi od Kine do Europe.

Prošloga tjedna vijetnamski ministar transporta odgovorio je na zabrinutost naredivši regionalnim vlastima na jugu zemlje da poduzmu mjere za ublažavanje nepotrebnih tereta u transportu robe, uključujući kavu.

S druge strane, Brazil, najveći svjetski proizvođač vrhunskih zrna kave arabica, svjedoči o posljedicama suše i mraza na svojim usjevima.

Najgori mrazovi u Brazilu od 1994. godine doveli su cijenu neprženih zrna kave na najvišu razinu zabilježenu u skoro sedam godina.

Stručnjaci za kavu sada su usredotočeni na Brazil. Očekuje se da će kišna sezona započeti početkom rujna, što će biti ključno za stabla kave koja su preživjela sušu i mrazove u prošloj godini.

Prema izvještajima, šteta od mraza bila je toliko velika da će neki uzgajivači kave možda trebati ponovno zasaditi usjeve, što bi moglo značiti da će im trebati tri godine da obnove proizvodnju.