Središnje banke mogle bi izdati digitalne valute koje bi se koristile i u prekograničnom sustavu plaćanja, izjavio je u četvrtak čelnik instituta za digitalne valute pri kineskoj središnjoj banci.
Središnje banke moraju poduprijeti sustav malih plaćanja uslugama iz sustava digitalnih valuta koje će ponuditi na tržištu plaćanja, rekao je u četvrtak Mu Changchun na seminaru u organizaciji Banke za međunarodne namire (BIS).
Digitalne valute mogle bi ubrzati transakcije i smanjiti njihove troškove u domaćem i međunarodnom platnom sustavu, a središnje banke smatraju ih i alatom za modernizaciju financijskog sustava, tumači Reuters.
Njihova nastojanja ubrzala je i sve veća popularnost privatnih digitalnih valuta, poput bitcoina, koje bi mogle ugroziti njihovu kontrolu nad izdanjem novca.
Kina je najdalje otišla u planovima izdanja digitalne valute, u sklopu nastojanja da internacionalizira juan i smanji ovisnost o platnom sustavu kojim dominira američki dolar, ističe Reuters.
I Europska središnja banka (ECB) razmatra uvođenje digitalnog eura u idućih pet godina, no takvim planovima protivi se njemačka središnja banka Bundesbank, strahujući da bi mogao predstavljati rizik za banke.
Prihvaćanje digitalnih valuta u međunarodnoj trgovini i plaćanjima sve više uzima maha i moglo bi u konačnici ugroziti status dolara kao de facto valute svjetske trgovine i potkopati utjecaj SAD-a, mišljenja su mnogi analitičari.
Mu Changchun predložio je na seminaru BIS-a set globalnih pravila za digitalne valute koje bi izdavale središnje banke.
Sustavi digitalnih valuta koje bi uspostavile središnje banke trebali bi biti interoperabilni, sugerira Mu i dodaje da je kineska središnja banka razmijenila prijedloge s ostalim središnjim bankama i monetarnim vlastima.
"Protok informacija i novca trebao bi biti sinhroniziran kako bi se regulatorima olakšalo praćenje transakcija i provjera jesu li u skladu s pravilima" dodaje dužnosnik kineske središnje banke.
Naglasio je i načelo "pravedne ponude digitalnih valuta", pojasnivši da središnje banke ne bi smjele izdanjem digitalnih valuta ometati jedna drugu u obavljanju zadaće očuvanja monetarne i financijske stabilnosti.
Dodao je i da službene digitalne valute ne bi istisnule s tržišta digitalne platforme za plaćanja, napomenuvši da su platforme Alipay i WeChat Pay ključan dio kineske financijske infrastrukture.
"Ni papirnati novac ni e-novčanici neće nestati", poručio je.