Kina je danas izjavila da je spremna voditi 'bilo koju vrstu' rata sa SAD-om kao odgovor na rastuće trgovinske carine koje je američki predsjednik Donald Trump uveo na uvoz iz te zemlje
Trgovinski sukob između dviju svjetskih supersila eskalirao je u utorak, kada je Trump povećao carine na kinesku robu na stopu od 20 posto. Kao odgovor, Kina je uzvratila uvođenjem carina od 15 posto na američke poljoprivredne proizvode.
Kinesko veleposlanstvo u Washingtonu objavilo je na platformi X: 'Ako je rat ono što SAD želi – bilo da se radi o tarifnom ratu, trgovinskom ratu ili bilo kojoj drugoj vrsti sukoba – spremni smo boriti se do kraja', prenosi Independent.
Izjava veleposlanstva čini se kao ponavljanje stava kineskog ministarstva vanjskih poslova, a ono je ubrzo nakon stupanja Trumpovih tarifa na snagu objavilo da će se Kina boriti protiv SAD-a 'do gorkog kraja' ako Washington nastavi s vođenjem tarifnog i trgovinskog rata ili bilo kojeg drugog oblika sukoba.
Trump je opravdao dodatne carine na kinesku robu optužujući Peking za doprinos krizi nastaloj zbog opioida fentanila u SAD-u. Tvrdio je da se 'velik postotak' ove smrtonosne supstance proizvodi u Kini.
S druge strane, Kina je optužila Bijelu kuću za 'ucjenu' zbog povećanja carina, naglasivši da ima jednu od najstrožih politika protiv droga na svijetu.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova oštro je poručilo: 'Zastrašivanje nas ne plaši. Zlostavljanje na nas ne djeluje. Pritisak, prisila i prijetnje nisu ispravan način suočavanja s Kinom. Svatko tko pokušava vršiti maksimalan pritisak na Kinu bira pogrešnog protivnika i pogrešno računa', dodaje se u priopćenju.