Rusija se suočava s krizom rada jer rat s Ukrajinom izvlači radnu snagu iz gospodarstva zemlje
Nedostatak ljudstva postao je toliki da ruska vojska sada nudi konkurentne bonuse i plaće, s čime čak ni unosna industrija nafte i plina u toj zemlji ne može držati korak, izračunao je Bloomberg u izvješću koje je prenio Business Insider.
Bloomberg je temeljio izračune na službenim podacima koji pokazuju da ruski sektor nafte i plina od 2017. isplaćuje plaće najmanje dvije trećine više od nacionalnog prosjeka. To više nije slučaj. U siječnju i veljači radnici u ruskom naftnom i plinskom sektoru zaradili su oko 125.200 rubalja, odnosno 1370 dolara mjesečne nominalne plaće.
Ruska vojska sada nudi poticaje vojnicima po ugovoru, uključujući bonus za prijavu u cijeloj zemlji od 195.000 rubalja, objavio je portal ruske vlade. Svaka regija u zemlji također nudi dodatnu jednokratnu uplatu do milijun rubalja, a plaća vojnika po ugovoru kreće se od 210.000 rubalja mjesečno. To znači da ljudi koji se prijave u rat dobivaju bonuse za prijavu i mjesečne plaće više od onih u naftnom ili plinskom sektoru.
Ruska vojska postala konkurencija najjačem sektoru
Konkurencija koju ruska vojska predstavlja sektoru nafte i plina važna je jer je zemlja veliki proizvođač energije, a snažni prihodi industrije punili su ratnu škrinju Moskve. Također to ilustrira da rat u Ukrajini — sada već u trećoj godini — izvlači resurse iz ostatka ruskog gospodarstva.
Moskovski Kasatkin Consulting, bivši Deloitteov istraživački centar, procjenjuje da se ruska industrija nafte i plina ove godine suočava s nedostatkom 40.000 radnika, prema Bloombergu.
'Manjak osoblja utjecao je čak i na bogate industrije', rekao je za medije Aleksej Zaharov, predsjednik Superjob.ru, internetske agencije za zapošljavanje. 'Sektor nafte i plina može si priuštiti privlačenje zaposlenika višim plaćama, ali država se natječe nudeći vojne ugovore.'
Putin poziva Ruse da rađaju više djece
Ruska kriza na tržištu rada nije nastala samo zbog ratne mobilizacije. Došlo je do masovnog odljeva mozgova početkom rata i demografske krize koja je nastajala prije početka tog sukoba.
Nadalje, Ujedinjeno Kraljevstvo je prošli mjesec procijenilo da je oko 450.000 Rusa ubijeno ili ranjeno od početka rata u veljači 2022. Ovo isključuje one koji su ubijeni kao pripadnici snaga privatnih vojnih tvrtki.
Demografska kriza u Rusiji toliko je strašna da je ruski predsjednik Vladimir Putin počeo ohrabrivati žene da rađaju više djece radi etničkog opstanka. 'Ako želimo preživjeti kao etnička skupina ili kao etničke skupine koje nastanjuju Rusiju, svaka obitelj mora imati najmanje dvoje djece', rekao je Putin u tvornici tenkova u veljači.