Danas postoji i više no dovoljno dokaza o tome da kompetencije predstavljaju krucijalan čimbenik uspjeha u projektnom menadžmentu. No pod pojmom kompetencije često se podrazumijeva više raznolikih koncepata, odnosno nema jednoznačne definicije
IPMA (IPMA Competence Baseline) u posljednjoj verziji svojih službenih dokumenata definira kompetencije kao 'sposobnost primjene stečenih znanja i vještina te, prema potrebi, osobnih karakteristika pojedinca'. Definicija se dakle usmjerava na osobine pojedinca, odnosno na znanja i vještine koja on donosi na projekt i koja posljedično utječu na mogući uspjeh istog. No s druge se strane postavlja pitanje jesu li talentirani i sposobni pojedinci dovoljni za uspjeh projekta.
Prvi korak u traženju odgovora na to pitanje jest širenje paradigme unutar koje se promatraju pojedinci zaposleni na projektu. Naime, vrhovni menadžment zadužen je za usklađivanje ciljeva projekta s postojećom vizijom, misijom i strategijom poduzeća. Oni pokreću projekte i upravljaju istima stvarajući i zauzimajući takozvanu stratešku perspektivu.
Druga važna skupina pojedinaca jesu izvršni menadžeri koji vode sve aktivnosti i zadatke vezane uz projektni menadžment, menadžment portfelja i menadžment programa (npr. voditelj ureda za projektni menadžment, eng. PMO director). Oni razvijaju standarde, propise i smjernice za upravljanje projektima, programima i portfeljima, podržavaju timove kroz trening i coaching te obavljaju kontrolne zadatke, odnosno vode aktivnosti kontrole. Mnogi drugi pojedinci mogli bi se definirati kao ključni za uspjeh na projektima.
Drugi korak predstavlja promatranje kompetencija iz perspektive grupa organizacija ili čak sektora. Grupe predstavljaju više od zbroja pojedinaca pa upravljanje istima, ovlasti i odgovornosti treba promatrati upravo kroz taj sinergijski efekt. U skladu s tim, kompetencije organizacije predstavljaju više od pukog zbroja kompetencija individualnih zaposlenika.
Tijekom posljednjih godinu i pol dana grupa stručnjaka unutar IPME razvijala je novi standard vezan uz kompetencije pod nazivom 'IPMA Organisational Competence Baseline (IPMA OCB)'. Ovaj standard definira organizacijske kompetencije u upravljanju projektima kao sposobnost organizacije da se integriraju ljudi, resursi, procesi, strukture i kultura na projektima, programima i portfeljima uz adekvatan prateći sustav upravljanja.
Svrha IPMA OCB standarda jest jasno definiranje uloge koju organizacija ima u upravljanju svojim projektima, programima i portfeljima, te svim aktivnostima vezanim uz iste. Standard opisuje koncept organizacijskih kompetencija u upravljanju projektima i govori o tome kako se kroz kompetencije na održiv način ostvaruju misija, vizija i strateški ciljevi organizacije.
Jednako tako, standardi opisuju kako se sustavi za upravljanje projektima, programima i portfeljima mogu analizirati, evaluirati, poboljšavati i kontinuirano razvijati. IPMA OCB odgovara na pitanja što organizacija može učiniti kako bi bila uspješnija u upravljanju projektima.
Saznajte više o IPMA OCB standard tijekom IPMA Svjetskog kongresa koji se odvija početkom listopada u Dubrovniku i koji će pružiti uvid u nove, dosad nedovoljno otkrivene dimenzije projektnog menadžmenta.
Reinhard Wagner stručnjak je s više od 30 godina iskustva na raznim menadžerskim funkcijama, primarno u automobilskoj industriji. Gospodin Wagner predsjednik je izvršnog odbora njemačkog nacionalnog udruženja za projektni menadžment i potpredsjednik IPMA odbora zaduženog za istraživanje i razvoj te dodjelu nagrada. Već je više od 12 godina uključen u razvoj discipline projektnog menadžmenta kako kroz istraživanja, tako i kroz standardizaciju discipline. Jednako tako, gospodin Wagner sudjelovao je u razvoju ISO 21500 smjernica za projektni menadžment, a danas vodi istraživačku grupu u sklopu ISO/TC 258 'Project, Programme & Portfolio Management' programa. Osim toga, Reinhard Wagner bio je voditelj svih razvojnih aktivnosti 'IPMA Delta' projekta vezanog uz razvoj novih standarda ocjenjivanja i certifikacije u organizacijama, te je vodio 'IPMA OCB' projekt (projekt razvoja standarda u području organizacijskih kompetencija). Reinhard Wagner predavač je projektnog menadžmenta i sistemskog inženjeringa na Sveučilištu primijenjenih znanosti u Augsburgu te je objavio više od stotinu radova iz područja projektnog menadžmenta.