Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica porasle, drugi dan zaredom, jer se ulagači nadaju da će dosad nezabilježene monetarne i fiskalne mjere ublažiti recesiju izazvanu 'koronakrizom'
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u plusu 2,1 posto, nakon što je jučer skočio više od 8 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks porastao 1,70 posto, na 5.536 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 2,60 posto, na 9.952 boda, a pariški CAC 2,15 posto, na 4.334 boda.
Europske ulagače ohrabrila je vijest da su republikanski i demokratski zastupnici u američkom Kongresu postigli dogovor o paketu gospodarskih poticaja vrijednom 2.000 milijardi dolara, što je znatno više u odnosu na paket pomoći koji je Kongres usvojio za financijske krize 2008. i 2009. godine.
Tim bi se paketom pomoglo i građanima koji su ostali bez posla i industrijama koje su najviše uzdrmane zbog paralize dijelova gospodarstva. Tako se očekuje da će 500 milijardi dolara biti izravno isplaćeno građanima, dok bi oko 500 milijardi iznosila pomoć za likvidnost.
Podršku tržištu pružaju i izvanredne mjere američke središnje banke, koja je nedavno smanjila ključne kamatne stope na nulu, a potom počela kupovati državne, pa čak i korporativne obveznice kako bi povećala likvidnost na tržištima.
Fed je najavio i da će podržati kreditno tržište time što će izravno kreditirati kompanije, što nikada dosad nije činio.
Zahvaljujući tome, jučer je Dow Jones indeks na Wall Streetu skočio više od 11 posto, što je njegov najveći dnevni skok od 1933. godine.
Tako su Dow Jones i S&P 500 nadoknadili dobar dio gubitaka od prošloga tjedna, kada su potonuli više od 15 posto, što je bio njihov najveći tjedni pad od financijske krize 2008.
„Dobro je da vlasti u obrani gospodarstva bacaju sve što mogu. No, ako se širenje virusa u SAD-u uskoro ne stavi pod kontrolu, trebat će još tisuću milijardi dolara“, kaže Jason Teh, direkor u tvrtki Vertium Asset Management.
Unatoč golemim monetarnim i fiskalnim poticajima vlasti širom svijeta, sve je jasnije da će najveća svjetska gospodarstva uroniti u recesiju jer su mnoge zemlje uvele karantene, što je paraliziralo dijelove gospodarstva.
„Kompanijama će prihodi padati, a zadužene tvrtke teško će osigurati gotovinu, pa vlasti na krizu odgovaraju na dobar način. Pitanje je, međutim, što ako se kriza s virusom nastavi? Ne možete stalno pomagati kompanijama koje posluju s gubicima“, kaže Akira Takei, portfelj menadžer u tvrtki Asset Management One.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 3,4 posto, ojačavši drugi dan zaredom.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skočio 8 posto, na 19.546 bodova.