Kao upozorenje direktorima drugih javnih poduzeća, Vlada ozbiljno razmatra, nakon niza afera, smjenu sadašnjeg predsjednika uprave HEP-a Ivana Mravka
Prema neslužbenim informacijama, za Mravkovo je mjesto nekoliko kandidata, kao najizgledniji čini se dosadašnji direktor HEP prijenosnog sustava - Dubravko Sabolić, čovjek kojeg struka podržava i nekadašnji član Vijeće za telekomunikacije. Spominje se i povratak Damira Begovića, nekadašnjeg čelnog čovjeka HEP-a, a sadašnjeg direktora TLM-a.
Od Mravka nismo uspjeli dobiti komentar o mogućoj smjeni. Nedostupan je ostao i Leo Begović, inače predsjednik nadzornog odbora HEP-a, ujedno i državni tajnik u Ministarstva gospodarstva, a cijeli slučaj nije htio komentirati ni resorni ministar Damir Polančec
Damir Begović, nekadašnji direktor HEP-a, iako nije htio ni potvrditi ni demantirati da mu je nuđeno mjesto novog predsjednika uprave, komentirao je da je u njegovo vrijeme HEP bio 'vodeća firma u zemlji i na drukčijem glasu'. Za komentar stanja i nepravilnosti u poslovanju HEP-a kaže kako bi morao imati više informacija, ali: 'Ne bih rekao da mediji pretjeruju, mislim da se situacija u HEP-u sa strane medija korektno iznijela', kazao je za tportal Damir Begović.
Iako se o korupciji i sumnjivim poslovima u državnim tvrtkama govori već godinama, tek nakon Sanaderova odlaska s vlasti kriminal u HEP-u posto je vruća tema.Slavko Linić, SDP-ov zastupnik koji je nedavno prozvao javna poduzeća među kojima i HEP kao izvore kriminala i korupcije, uvjeren je da ovo samo jedan u nizu slučaja koji razotkrivaju sistem vladanja HDZ-a, ali da tajmnig nije nimalo slučajan.
'Nema dvojbe da su lobiji i frakcije u HDZ-u u međusobnom ratu i da podmeću jedni drugima. Sanader je bio zaštitnik mnogih, nedvojbeno je vodio brigu da u snažnim tvrtkama instalira svoje ljude, koji su se sada našli izloženi', komentirao je za tportal Slavko Linić
Prema neslužbenim informacijama Uskok i DORH već dulje vrijeme istražuju poslovanje Hrvatske elektroprivrede i predsjednika Uprave Ivana Mravka, na osnovu više kaznenih prijava zbog sumnji u sklapanje štetnih ugovora, nezakonito trošenje sredstava i lažiranje bilanci tvrtke. Izvori iz HEP-a potvrđuju da istraga traje već godinu i pol, ali da su promjene u HDZ-u zaslužne za raskrinkavanje kriminala u HEP-u.
U medijima je u posljednjih mjesec dana plasirano niz optužbi na račun Mravka. Među ostalim, spominje se na neracionalni uvoz električne energije na štetu firme. HEP je tim potezom navodno izgubio oko milijardu kuna.
Vlada nije smatrala problematičnim, odnosno sukobom interesa ni činjenicu da su najveći dobavljači struje HEP-u uz dvije tvrtke srpskih tajkuna, ukrajinsko-slovačka Korlea, čiji je izvršni direktor u Hrvatskoj sin potpredsjednika Nadzornih odbora HEP-a i TLM-a (najvećeg kupca HEP-a) Krešimira Ćosića.
Iako je štetnim ugovorima izgubio milijarde, HEP je u prošloj godini poslovao s pozitivnim rezultatom ostvarivši dobit od 31 milijun kuna. U prvih šest mjeseci ostvario je iznimno dobre rezultate s dobiti oko 240 milijuna kuna.
U slučaju Mravak, javnost je posebno iritirala činjenica da šef HEP-a koji ima nekretnine vrijedne milijun eura i u vrijeme krize sebi diže plaću, iako već godinama živi u Zagrebu, čitavo vrijeme izbjegava plaćanje prireza, ostajući prijavljen kao stanovnik Vukovara.
U očekivanju raspleta HDZ-ovog sukoba i nastavku micanja Sanaderovih ljudi, Linić smatra problematičnim rad državnog odvjetnika jer 'iako se već godinama stalno otvaraju afere i donose dokumenti, on ništa ne poduzima'.