Na Wall Streetu je u utorak S&P 500 dosegnuo novu rekordnu razinu, kao i Nasdaq indeks, a trgovalo se mirno dok ulagači čekaju nove vijesti koje bi mogle usmjeriti tržište
Dow Jones oslabio je 0,17 posto, na 44.705 bodova, no S&P 500 porastao je 0,05 posto, na 6.049 bodova, a Nasdaq indeks 0,40 posto, na 19.480 bodova. Novi rekordi S&P 500 i Nasdaq indeksa uglavnom se zahvaljuju rastu cijena dionica nekoliko tehnoloških divova, među ostalim, Amazona.
A trgovalo se mirno jer nije bilo značajnijih vijesti koje bi mogle dodatno potaknuti tržište, nakon snažnog rasta cijena dionica u studenom i cijeloj godini. U euforiji nakon pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima, prošloga je mjeseca S&P 500 indeks skočio gotovo 6 posto, pa je svoj dobitak u ovoj godini povećao na otprilike 27 posto.
'Ove je godine tržište izuzetno poraslo. Sada je vrijeme za stanku, predah dok se čeka novi pokretač tržišta”, kaže Quincy Krosby, strateginja u tvrtki LPL Financial.
U fokusu ulagača posljednjih su dana izjave dužnosnika američke središnje banke. Većina njih poručuje da je inflacija u silaznoj putanji, a da je tržište rada stabilno, no ne otkrivaju hoće li podržati daljnje smanjenje kamata u prosincu.
Na tržištu se i dalje očekuje da će na sjednici u prosincu Fed smanjiti kamate za 0,25 postotnih bodova, no splasnule su nade ulagača da će kamate smanjiti i na početku iduće godine.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,56 posto, na 8.359 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,42 posto, na 20.016 bodova, a pariški CAC 0,26 posto, na 7.255 bodova.
Azijski ulagači oprezni, dolar oslabio
Na azijskim se burzama u srijedu trguje oprezno, a ulagači najviše prate političku krizu u Južnoj Koreji, dok je na valutnim tržištima dolar blago oslabio prema košarici valuta.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati u minusu 0,2 posto. Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,2 posto, a za toliko su porasle i cijene dionica u Hong Kongu. U Šangaju, Australiji i Južnoj Koreji pale su, pak, između 0,1 i 1,6 posto.
U fokusu ulagača je politička kriza u Južnoj Koreji koju je jučer izazvao predsjednik Yoon Suk Yeol. On je prvo uveo izvanredno stanje kako bi, poručio je, zaustavio 'protudržavne snage', no ubrzo je, nakon prosvjeda na ulicama i zahtjeva parlamenta, ukinuo izvanredne mjere.
U najvećoj političkoj krizi u zemlji u više desetljeća oporba priprema prijedlog o opozivu predsjednika. 'Izvanredno stanje je ukinuto, no stvorena je velika nesigurnost na političkoj i gospodarskoj sceni. Plašimo se da bi ovaj incident mogao utjecati na kreditni rejting Južne Koreje', kaže Min Joo Kang, ekonomist u tvrtki ING.
Ulagače je na oprez naveo i podatak o najsporijem rastu australskog gospodarstva od završetka koronakrize, za samo 0,3 posto, dok je u prethodnom kvartalu rast iznosio 1 posto.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 106,40 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 106,50 bodova.
Pritom se tečaj dolara prema japanskoj valuti kreće oko 150,05 jena, kao i jučer u ovo doba. No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0505 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0495 dolara.
Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,22 posto, na 73,80 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,20 posto, na 70,10 dolara.