Hrvatska se treba specijalizirati za proizvodnju kvalitetnih proizvoda, turizam i proizvodnja hrane strateška su područja s kojima možemo konkurirati, investitorima treba omogućiti fer uvjete za natjecanje, no temu korupcije ne treba prečesto spominjati, zaključak je prvog panela s Vladinog investicijskog foruma Invest in Croatia 2011.
Iako je borba protiv korupcije jedan od glavnih aduta Kosoričine Vlade, s kojim se premijerka nije propustila pohvaliti ni na investicijskom forumu koji se dva mjeseca uoči izbora ionako doživljava kao predizborni skup, ugledni strani poslovnjaci savjetovali su premijerki da je o tome bolje – ne govoriti prečesto.
'Ljudi koji sjede u različitim odborima, primjerice u New Yorku, ne znaju za problem korupcije u Hrvatskoj. Spomene li ga itko, diskusija o biznisu završava. Doći će vrijeme kad ne treba više spominjati prošlost, ne treba se stalno vraćati na to. Poslovna zajednica ne želi da se uopće govori o korupciji', kazao je David Fass iz australske investicijske banke Macquarie, koja posluje u 28 zemalja.
Na njega se nadovezao šeik Mohamed Althani, član kraljevske obitelji i poslovni čovjek iz Katara, koji kaže da u poslovnom svijetu nema mjesta korupciji te da je nemoguće govoriti o ulaganjima i korupciji 'jer to nije dio iste priče'. 'Ne želim protratiti milijune na natječaj koji se namješta, želim ravnopravnu borbu', kaže šeik Altahani, koji turizam smatra najatraktivnijim 'djevičanskim područjem' za ulaganje u Hrvatskoj.
Frank Stronach, osnivač kompanije za proizvodnju dijelova u automobilskoj industriji Magna International, smatra da se Hrvatska, kao i sve male zemlje, mora specijalizirati jer se ne može s velikima natjecati u serijskoj proizvodnji. Zato savjetuje da se usredotočimo na kvalitetu obrazovanja. Stronach kaže da se turizam može iskoristiti za privlačenje stranog kapitala, treba privući biznismene koji će najprije doći kao turisti, a zatim i kao investitori. Uz elitni turizam, Hrvatska ima šansu u proizvodnji visokokvalitetnih ekoloških poljoprivrednih proizvoda.
Financijaš David Fass upozorava da se investitori od 'prebacivanja papira' vraćaju 'opipljivim proizvodima', realnoj ekonomiji i proizvodnji što bi Hrvatska mogla iskoristiti. 'Želite li razvijati IT sektor, nemojte sanjati o novoj Silicijskoj dolini, razvijajte one dijelove ove grane u kojima ima prostora za rast', poručio je Fass.
Za Ferita Sahenka, predsjednika i glavnog izvršnog direktora Dogus grupe iz Turske, važan je ulazak Hrvatske u EU jer taj čin postavlja standarde koji podižu sigurnost stranih investitora. 'Ne smijete čekati da klijent dođe vama', kaže Sahenk, za kojeg je izvrstan potez hrvatske Vlade imenovanje potpredsjednika Vlade za investicije. Poručio je da se ne trebamo bojati stranih investitora jer bez kapitala nema rasta.
Australac Fass i Kanađanin Stronach nisu impresionirani Europskom unijom. Prvi u tajmingu ulaska Hrvatske u EU vidi potencijal 'jer se u kaosu krije puno mogućnosti', a za drugog 'zajednička valuta EU-a nije bila dobra zamisao i nikad neće dobro funkcionirati', pa mu ne smeta što Hrvatska nije dio eurozone. Čak štoviše, Stronach procjenjuje da EU neće preživjeti ne ukine li se euro.