InterCapital Global Technology

Novi dionički fond uglavnom će ulagati na američkom tržištu, izbjegavat će tvrtke sa sjedištem u Kini

30.03.2021 u 14:20

Bionic
Reading

InterCapital Global Technology dionički fond prvi je takve vrste na hrvatskom tržištu koji domaćim ulagačima želi omogućiti sudjelovanje u rastu globalnih tehnoloških kompanija, a primarni fokus će mu biti tržište SAD-a, istaknuto je u utorak na predstavljanju tog fonda

Fond je osnovalo društvo za upravljanje imovinom InterCapital Asset Management (ICAM), a predsjednik Uprave te tvrtke Ivan Kurtović izvijestio je da fond s radom počinje sutra, kada ulagači mogu ulagati u njega, dok će za dva dana biti objavljena i struktura portfelja fonda i cijela njegova imovina.

Ideja fonda je ulaganjem obuhvatiti snažne trendove tehnološke revolucije, koja obuhvaća sve ključne sfere čovjekova života, istaknuo je Kurtović putem internetske konferencije.

Kako je pojasnio, planira se aktivno ulagati u kompanije koje se bave razvojem i prodajom proizvoda, procesa ili usluga za koje smatraju da postoji značajna vjerojatnost da će u dugom roku profitirati od inovacija i tehnološkog napretka, a iznova je apostrofirao fokus na četiri ključna segmenta važnih korisniku i potrošaču - dom, putovanje i mobilnost, proizvodnja te usluge.

Otkrio je i da najviše planiraju ulagati na američkom tržištu, gdje su inovacije u ovom trenutku najbrže materijaliziraju, no istovremeno će aktivno tražiti prilike za ulaganja u Europi te na tržištima u razvoju, uključujući Aziju.

Fond neće ulagati u kompanije sa sjedištem u Kini

Međutim, fond menadžer Krešo Vugrinčić je naveo da ne planiraju ulaganja u kineske tehnološke kompanije, s obzirom na politiku održivog ulaganja koja podrazumijeva neulaganje u kompanije čije je sjedište u zemlji u kojoj vlada autoritarni režim, što je s Kinom slučaj.

"No to ne znači da nećemo ulagati u druga tržišta u razvoju i kompanije iz ostalih azijskih zemalja", rekao je Vugrinčić. Dodao je i da se odluka o neulaganju u Kini odnosi i na pitanja kontrole rizika, s obzirom da se više puta pokazalo da ulaganje na jednom takvom tržištu nosi "nešto veće i drugačije rizike".

Pojasnio je i da će fond neće ulagati samo u IT sektor, već i u bilo koji sektor ili kompaniju koji mogu značajno profitirati od tehnološkog napretka, bilo kao inovator, proizvođač ili korisnik novih tehnologija.

Apostrofirao je da ICAM ima dugogodišnje iskustvo ulaganja na globalnim dioničkim tržištima, koje im pomaže i u prepoznavanju dugoročnijih trendova. No i napomenuo je da ovdje nije riječ o fondu rizičnog kapitala koji će primjerice ulagati u startupove, već o fondu koji će ulagati u već burzovno uvrštene kompanije s dokazanim poslovnim modelima i tržišnim kapitalizacijama mjerenima u milijardama dolara.

Sabol: Tehnološki sektor nositelj globalnog razvoja

IT poduzetnik Damir Sabol, osnivač tvrtki kao što su Photomath i Microblink, istaknuo je da su najveće svjetske tvrtke bazirane na tehnologiji i softveru, kao što su Apple, Microsoft, Google, Facebook, Amazon, Alibaba i itd.

Razvoj poslovanja temeljen na softveru i umjetnoj inteligenciji bit će još prisutniji i u budućnosti, a u slijedećih 10-20 godina može se očekivati daljnje brzo napredovanje tehnološkog sektora, koji bi trebao biti nositelj globalnog razvoja, ocijenio je Sabol.

"Zato smatram da je bitno u tom segmentu se nekako i investicijski pozicionirati", izjavio je.