MINISTAR VRDOLJAK

O HEP-u na burzi još razmišljamo, a Ina je 'neverending story'

17.04.2015 u 15:45

Bionic
Reading

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak izjavio je u petak u Vinkovcima kako još nije donesena nikakva odluka o javnoj ponudi dionica (IPO) Hrvatske elektroprivrede (HEP).

"Tražio sam da se angažiraju konzultanti jer, ako ikada trebaš razmišljati o tome što ćeš raditi u idućih pet godina, onda moraš razmišljati o tome kada ti je dobro. Da je netko u Ini razmišljao 1997. o tome da se Ina dokapitalizira i ona kupi MOL, Petrol ili Energopetrol u BiH, onda nam 2003. godine ne bi trebao strateški partner", rekao je Vrdoljak koji je sudjelovao na Poslovnom uzletu grada Vinkovaca i odgovarao na pitanja nakon panel diskusije o strukovnom obrazovanju i povezanosti strukovnih škola s poduzetnicima.

"Danas kada je dobro treba restrukturirati HEP, treba od HEP-a napraviti tvrtku koja dobro kotira na burzama, danas kada je dobro trebaš naplatiti to što je dobro, a taj kapital koji isključivo ostaje u HEP-u će onda netko 2017. ili 2018. godine iskoristiti da bi kupio energo tvrtke u Mađarskoj, Sloveniji, BiH, odnosno da mi budemo nekome strateški partner", kazao je Vrdoljak, poručivši kako HEP mora u iduće dvije godine "početi kupovati ili će biti kupljen".

Na upit što je s pregovorima Vlade i MOL-a te kakva je budućnost države u Ini, ministar je odgovorio kako je Ina "neverending story" (priča bez kraja) jer je previše važna za Hrvatsku. Najavio je i kako će se uskoro, kroz mjesec dana, mađarskoj strani predložiti promjene dioničarskog ugovora, no ne vjeruje da će ih oni prihvatiti.

Na upit o natječajima za istraživanje nafte i plina u Slavoniji, Vrdoljak je kazao kako će se na područje Vukovarsko-srijemske i dijela Brodsko-posavske županije kroz ta istraživanja sliti deseci milijuna dolara stranih ulaganja. "Imamo ozbiljne ponude. Za dva tjedan očekujem odluku Vlade o dodjeli dozvola dok bi do potpisivanja ugovora moglo doći u kolovozu", kazao je.

Vrdoljak je uz ostalo istaknuo i nužnost transformacije tradicionalnih industrija o kojima ovisi cijeli niz gradova, navodeći kao primjere značaj koji Borovo ima za Vukovar ili Đuro Đaković za Slavonski Brod. Sve te industrije treba transformirati i usmjeriti ka tržištu s ciljem da država u konačnici izađe iz vlasništva jer doista čudno zvuči da je država primjerice vlasnik borovske tvornice cipela, kazao je.

Sudjelujući na Poslovnom uzletu, Vrodoljak je uz ostalo istaknuo kako neki neki ozbiljni pokazatelji govore da je najgore razdoblje krize iza nas ali da to još uvijek nije dovoljno te da je mišljenja da još puno toga možemo napraviti kako bi oporavak gospodarstva bio još jači i vidljiviji.

U sklopu Poslovnog uzela grada Vinkovaca, koji se održava u organizaciji grada Vinkovaca, Vukovarsko-srijemske županije, Poslovnog dnevnika i Ministarstva poduzetništva i obrta, u vinkovačkom Tehnološkom parku održan je niz besplatnih radionica za male i srednje poduzetnike, primjerice o oglašavanju, povoljnijem kreditiranju, fondovima EU itd.

U okviru panel diskusije o strukovnom obrazovanju i povezanosti strukovnih škola s poduzetnicima, član Uprave vukovarskog Borova Slavko Marjančević upozorio je primjerice kako na području Vukovara ne postoji škola koja obrazuje buduće obućare te je Borovo prinuđeno samo organizirati edukaciju budućih radnika.