Nagodbeno vijeće Financijske agencije (Fina) otvorilo je danas postupak predstečajne nagodbe nad građevinskom tvrtkom Ingra te sazvala prvo predstečajno ročište za 11. listopada, objavljeno je danas na internet stranicama Fine
Ingra je prijedlog za otvaranje postupka predstečajne nagodbe podnijela 18. travnja ove godine.
Kao razloge za predstečajnu nagodbu, u dokumentima koje je dostavila Fini, Ingra navodi blokadu računa, neusklađenost bilance (neusklađeni novčani tokovi projekta Arena Zagreb i obveza prema vjerovnicima) i nemogućnost osiguranja likvidnosti i postizanja dogovora vjerovnika o restrukturiranju duga.
Račun Ingre blokiran je od svibnja 2012. godine, a iznos blokade na dan 31. ožujka 2013. godine je 179,8 milijuna kuna.
Sveukupne obveze iskazane u revidiranoj bilanci, 31. ožujka iznosile su 860,7 milijuna kuna, a ukupne dospjele obveze s kašnjenjem u ispunjenju više od 60 dana 630 milijuna kuna.
Ingrine obveze prema vjerovnicima koje ulaze u predstečajnu nagodbu iznose 1,28 milijardi kuna i to 835,1 milijuna kuna bilančnih obveza i 450,1 milijuna kuna vanbilančnih (garancije i sudužništva).
Najveći dio bilančnih obveza odnosi se na dug prema financijskim institucijama, 608,2 milijuna kuna.
Ukupni dug prema tijelima javne uprave i društvima u većinskom državnom vlasništvu je 40,2 milijuna kuna, a prema ostalim vjerovnicima 186,7 milijuna kuna.
Među mjerama financijskog restrukturiranja iz Ingre ističu refinanciranje i smanjenje postojećeg duga, stratešku orijentaciju tvrtke na osnovno poslovanje inženjeringa, fokus na inozemna tržišta te daljnje smanjenje troškova.
Preduvjet za ostvarenje strategije restrukturiranje je podrška poslovnih banaka u daljnjem poslovanju - izdavanje svih potrebnih garancija za realizaciju projekata, kao i ostalih instrumenta osiguranja plaćanja u međunarodnom i domaćem prometu, navodi se uz ostalo u dokumentima objavljenim uz predstečajnu nagodbu Ine.
Plan financijskog restrukturiranja koji predlaže Ingra zasniva se na usklađenju novčanih tokova od zakupa Arene s otplatom duga vjerovnicima. Novčani tokovi od zakupa nakon podmirenja duga BKS banci, prema planu financijskog restrukturiranja upotrijebili bi se za podmirenje najvećeg dijela duga prema vjerovnicima, što bi se postiglo izdavanjem obveznice društva Lanište d.o.o.
Preostali dug podmirio bi se prodajom neposlovne imovine odnosno refinanciranjem dijela duga osiguranog založnim pravima nad nekretninama do prodaje nekretnina ili preuzimanja od strane vjerovnika.
Mjere operativnog restrukturiranja obuhvaćaju optimizaciju broja zaposlenih uz zbrinjavanje viška, reviziju ugovora s dobavljačima, uvođenje nove organizacijske strukture, jačanje kontrole nad provedbom projekata i likvidaciju neaktivnih povezanih društava, itd.