Premijer Andrej Plenković poručio je u srijedu na dodjeli nagrada za najbolje EU projekte i gradove da porezna reforma nije perfidni pokušaj HDZ-a da oteža život u velikim gradovima gdje HDZ nema vlast, već njome žele dati šansu svima da participiraju u procesu povećanja plaća
"Vidimo da neki gradovi, a znamo iz podatka Ministarstva financija da su prihodi od poreza na dohodak enormno povećani, ne žele ukinuti prirez i dati svoj doprinos za povećanje plaća. E onda je to jasan primjer dvije Hrvatske", kazao je Plenković na dodjeli nagrada u organizaciji Jutarnjeg lista i portal Gradonačelnik.hr.
Jedna Hrvatska je, kazao je, ona koja neće povećavati prirez ni stope poreza na dohodak, a druga je ona koja će propustiti priliku svojim odlukama povećati plaće u gradovima gdje obnašaju dužnost.
"To je politika dvije Hrvatske. Jedna koja rasterećuje i druga koja više iz političkog kaprica nego iz stvarnih potreba s prihodovne strane, ne želi iskoristiti mehanizme i argumente koje smo dali ovom povijesnom reformom", ocijenio je premijer.
"Ova povijesna reforma nije perfidni pokušaj HDZ-a da otežava život u velikim gradovima gdje HDZ nema vlast. Nego obrnuto, da da šansu svima da participiraju u procesu povećanja plaća naših građana", poručio je Plenković na dodjeli nagrada za najbolje gradove i EU projekte.
Najbolje se živi u Poreču, Rabu i Dubrovniku
Poreč, Rab i Dubrovnik gradovi su u kojima se najbolje živi, dok je nagradu za prvaka Fondova EU odnio Grad Zagreb.
U kategoriji obrazovanje, demografija, socijalna politika i mladi nagradu su dobili Cres, Umag i Vukovar. Rab. Sveta Nedelja i Varaždin nagrade su dobili u kategoriji ekonomija, dok je nagradu za najveći napredak u kvaliteti života dobio Samobor.
Nagradu Eco city dobio je grad Koprivnica, a za Smart city Dubrovnik.
Ministar regionalnog razvoja i EU fondova Šime Erlić rekao je da su nagrade najbolji pokazatelj postignuća i uspjeha gradova i županija koje su realizirale projekte i unaprijedile kvalitetu života.
Erlić: Kontrola i transparentnost trošenja europskih sredstava je imperativ
Erlić je komentirao i provođenje dokaznih radnji protiv četiri osobe prema nalogu hrvatskog Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO), osumnjičenih za subvencijske prijevare i pranja novca u sklopu natječaja "Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva".
Važno je da se kontrole obavljaju, apsolutno smo otvoreni za suradnju prema svim inspekcijskim institucijama, rekao je ministar.
"U Hrvatskoj postoji samo iz kohezije preko 12.000 projekata i ugovora i sigurno je da u nekom broju projekata postoje određene nepravilnosti koje se događaju. Ali je važno da je sustav 'responzivan' i da na njih reagira", rekao je Erlić. Izrazio je podršku radu neovisnih tijela te kazao kako će se vrlo brzo utvrditi o čemu se radi.
"Kontrola i transparentnost trošenja europskih sredstava je naš imperativ", rekao je Erlić.
Hrvatski Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) izvijestio je u srijedu da provodi hitne dokazne radnje u suradnji s Policijskom upravom dubrovačko-neretvanskom protiv četiri osobe, a do sada su, kako navode, tri osobe uhićene.
Europsko tužiteljstvo sumnja da su osumnjičenici odgovorni za subvencijske prijevare i pranja novca u sklopu natječaja "Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva" koji je raspisala hrvatska Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.