teža kontrola cijena

Pred zamrzavanje cijena trgovci znatno podigli cijenu mljevenog mesa; nitko ga neće prodavati uz gubitak

08.09.2022 u 08:57

Bionic
Reading

U Vladinom paketu mjera za borbu protiv inflacije trebalo bi biti i ograničenje cijena osnovnih prehrambenih proizvoda. Riječ je nužnim namirnicama čija bi se cijena trebala ograničiti kako bi se zaštitilo građane, a mediji ovih dana spominju da se na tom popisu nalazi i - mljeveno meso

Martin Evačić, predsjednik uprave Narodnog trgovačkog lanca (NTL) i predsjednik HUP-ove Udruge trgovine, potvrdio je za Novi list da je Vlada razgovarala s deset najvećih tvrtki u maloprodaji o ograničenju cijena osnovnih proizvoda. O konkrentnim iznosima na kojima bi se stavio limit za osnovne proizvode nije se razgovaralo, a Evačić pretpostavlja da će donijeti uredbu kojom će ograničiti cijene. 'Istaknuli smo na sastanku da trgovci ne određuju nabavne cijene niti na njih mogu utjecati, te smo predložili da Vlada za određene proizvode ograniči i odredi marže te da onda inspektori prate provođenje te odluke. Mi robu po zakonu ispod nabavne cijene ne smijemo prodavati, jer nam prijete kazne do pet milijuna kuna', kaže Evačić.

Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom predviđa kaznu do pet milijuna kuna, a jedan od poznatijih slučajeva je kazna u iznosu od 1,3 milijuna kuna koju je lani Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) izrekla trgovačkom lancu Spar jer je ta tvrtka, kako je tvrdio AZTN, brašno u razdoblju od 9. do 11. studenoga 2018. godine prodavala po cijeni nižoj od nabavne.

Osim kazni, Evačić kaže da ograničavanje cijena otvara i pitanje opskrbe jer se samo po sebi nameće pitanje hoće li trgovci prodavati robu, ako to i ne bude kažnjivo, ispod cijene po kojoj je nabavljaju i koliko će moći podnijeti takve gubitke.

'Mi smo jutros dobili nove nabavne cijene mesa, koje su veće za deset posto od dosadašnjih. Nabavne cijene mesa sada se mijenjaju svaki tjedan. Možemo prihvatiti te cijene ili odlučiti da tog proizvoda neće biti u trgovinama. Ako Vlada privremeno i suspendira kazne za prodaju ispod nabavne cijene, tko će nabavljati neki proizvod i prodavati ga mjesecima ispod cijene i na njemu gubiti, a to onda može značiti samo nestašicu određenih proizvoda', upozorava Evačić. Dodaje i da nije jasno kako bi se cijene svježeg mesa i dalje formirale slobodno, a bile bi ograničene cijene mljevenog mesa koje se radi iz tog istog mesa za čije cijene nema ograničenja, piše Jagoda Marić iz Novog lista.

  • +5
Suša, kukuruz Izvor: Profimedia / Autor: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Sa smanjenim domaćim kapacitetima teže je kontrolirati cijene

Na primjedbu da su cijene određenih proizvoda značajno niže u drugim europskim državama pa hrvatski građani idu u kupnju u Mađarsku, Sloveniju i Italiju, te da su određeni proizvodi jeftiniji i u Francuskoj ili Njemačkoj, gdje je znatno veća kupovna moć, Evačić za Novi list odgovara da je riječ o zemljama koje imaju jaku domaću proizvodnju.

Za primjer navodi činjenicu da je Hrvatska nekada imala tri šećerane, a u međuvremenu je ugasila dvije, pa je sa smanjenim domaćim kapacitetima puno teže kontrolirati cijene. Bit će to teško i za sve ostale proizvode jer je primjerice suša prepolovila urod brojnih kultura, pa i onih za koje domaća proizvodnja pokriva potrošnju kao što je slučaj s kukuruzom. Jučer su i iz Udruge međimurskih proizvođača krumpira upozorili na to da je ovogodišnji urod krumpira upola manji nego lani, a proizvodnju im je otežavalo i veliko povećanje troškova repromaterijala, kojima treba pridodati i povećani trošak hlađenja skladišta.

Tako je trošak skladištenja poskupio pet puta, zbog rasta cijena energenata. No, uz sve te probleme proizvođači ne najavljuju značajnije poskupljenje krumpira kojeg se u Hrvatskoj proizvede za 90 posto njezinih potreba. Iz udruga stočarske proizvodnje odavno ističu da je proizvodnja mlijeka i mesa postala neisplativa, a iz peradarske industrije upozorili su pak Vladu da je njima električna energija, koja je višestruko poskupjela, nužna za uzgoj što znači da mora poskupjeti i meso peradi, ali i jaja.

Vladin paket će tako sadržavati i mjere koje bi trebale pomoći poljoprivrednim proizvođačima i ribarima, a iz ratarskih krugova upozorava se i na to da je pitanje kolika će biti cijena umjetnih gnojiva za sljedećih nekoliko žetvi s obzirom na to da je cijena plina mnoge proizvođače umjetnih gnojiva natjerala da smanje ili u potpunosti obustave proizvodnju, pa se tako ne zna ni hoće li i s kojim kapacitetom proizvodnju nastaviti Petrokemija, piše Novi list.